Seadusemuudatus kukutab Telekomi hinda

Kaja Koovit 15. veebruar 2001, 00:00

Eesti Telekomi aktsia hind langes eile Tallinna börsil 80,75 kroonini. Nädalaga on aktsia hind teinud läbi ligi 7protsendilise languse. Aktsia madalaim tase oli 72,5 krooni, kus aktsia kauples 1999. aasta novembris.

Ühispanga kapitaliturgude strateegi Aivo Kanguse sõnul mõjutavad Eesti Telekomi aktsia hinda põhiliselt eelmisel nädalal avaldatud oodatust kehvemad majandustulemused ning teisipäeval riigikogus heaks kiidetud telekommunikatsiooniseaduse muudatus. ?Turu üldine meelestatus on küll oluline, aga Eesti Telekomil on selle järgimiseks liiga väike kauplemisaktiivsus ja liiga madal aktsia hind,? lausus Kangus.

Seadusemuudatuste kohaselt peab Telekom pakkuma kohaliku kõne sidumisteenust teistele firmadele kohustusliku tariifi alusel, mis peaks tekitama konkurentsi ka kohaliku kõne turul, vähendab aga Telekomi turuosa. Millisel määral see toimuma saab, on praegu veel raske prognoosida, sest Telekomi konkurendid lubavad teenust pakkuma hakata alles mõne aja pärast. ?Praegu on lootus, et Telekomi turuosa vähenemine jääb varasemate prognooside piiridesse,? lausus Kangus.

Kangus märkis, et välisinvestorid ei ole Eesti Telekomi aktsiat müüma kiirustanud ning tõenäoliselt ei ole välisanalüütikud endale sidumistasusid puudutava seadusemuudatuse mõju Telekomi aktsiale selgeks teinud.

Kanguse sõnul ei ole veel paanikaks põhjust, sest vaatamata sellele, et aktsia hind tõenäoliselt lähiajal 110kroonise hinnasihini ei jõua, kompenseerib hinnalanguse oodatav 10protsendiline dividenditulu. Madalaima hinnasihi on Telekomile pakkunud Ühispanga analüütikud.

?Esimene, kõige olulisem aktsiahinna languse põhjus on kogu sektoris toimuv,? ütles investeerimispanga Trigon Capital peaanalüütik Toomas Reisenbuk.

Kogu telekommunikatsioonisektor esines väga nõrgalt: Sonera hind on langenud 10 protsenti, France Telecom 8 protsenti ja Ungari Matav 6 protsenti. Kõige selle kõrval võib öelda, et Eesti Telekom on turust paremini esinenud, rääkis Reisenbuk.

Reisenbuki sõnul võivad sidumistariifid alaneda kuni poole võrra, kuid lõppkokkuvõttes ei pruugi see tähendada konkurentsi suurenemist, sest sidumistariifid on vaid osa teenuse pakkumisest. Lisaks nõuab teenuse pakkumine suuri investeeringuid, milleks väiksematel firmadel on praeguses ebasoodsas olukorras raske raha hankida.

Telekommunikatsioonisektoris tervikuna ei julge analüütikud paranemist lähiajal prognoosida. Kuigi Eesti Telekomil ei ole erinevalt teistest selle sektori ettevõtetest kapitaliprobleeme ning aktsia põhjendatud hind on praegusest turuhinnast oluliselt kõrgem, ei suuda aktsia sektorile vastu töötada ning seetõttu hinnatõusu lähiajal ei oodata.

Toomas Reisenbuki sõnul ei ole Eesti Telekomi aktsia ainus, millega kaubeldakse allpool fundamentaalselt põhjendatud taset, samamoodi käitub enamik Kesk-Euroopa telekommunikatsioonisektori aktsiatest ning ka Ameerikas on selliseid ettevõtteid küllalt.

?Aktsia on tavaline kaup, mille hind sõltub nõudmisest ja pakkumist ning analüütikute arvamus aktsia põhjendatud hinnast ei tähenda midagi,? lausus Reisenbuk.

?Nõudlus on turul nõrk, pakkumist seevastu palju ja näib, et tuleb veelgi juurde,? lausus ta. ?Pööre turu liikumises kindlasti tuleb, kuid millal, on võimatu öelda. Praegu ei ole sellest ühtki märki,? lisas Reisenbuk.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing