Välisomanikud võtavad vähem raha välja

Kristina Traks 19. veebruar 2001, 00:00

Eelmisel aastal teenisid samade ettevõtete suuromanikud dividendidena kokku 520 miljonit krooni. Vähenemine on tingitud eelkõige Hansapanga tunduvalt väiksematest dividendidest.

Hansapanga suuromanik Rootsi Swedbank sai eelmisel aastal dividende 196 miljonit krooni, sel aastal maksab Hansapank dividende krooni aktsia kohta ehk siis Swedbank saab tänavu dividende 45 miljonit krooni.

?Loomulikult on Hansapangal mõistlikum raha investeerida kui maksta see omanikele,? ütles Trigon Kapitali peaanalüütik Toomas Reisenbuk. ?Hansapangal on neist ettevõtetest ka kõige suurem potentsiaal.?

Norma maksab tänavu aktsionäridele dividende 5 krooni aktsia kohta ning ettevõtte Rootsi suuromanik Autoliv AB teenib dividendide 33,6 miljonit krooni. Eelmisel aastal maksis Norma dividende 3 krooni aktsialt ja siis teenis Autoliv 19,6 miljonit krooni.

?Norma võib endale suuri dividende praegu lubada, kuid tulevikus ilmselt ta nii suuri dividende enam ei maksa,? ütles Reisenbuk. ?Nad muutuvad Venemaast vähem sõltuvaks ja hakkavad väiksema kasumiga Läände müüma.?

Saku Õlletehase 75 protsendi aktsiate omanik Baltic Beverages Holding teenib dividendina sama palju kui aasta tagasi, 30 miljonit krooni.

Eesti Telekom pole veel teatanud, kui palju ta dividende maksab, kuid analüütikute arvates võib see olla veidi rohkem kui eelmisel aastal. Eelmisel aastal maksis Eesti Telekom dividende 4 krooni aktsia kohta, tänavu ennustavad analüütikud dividendide suuruseks 5 krooni aktsialt. Sellisel juhul teeniks Eesti riik tänavu Eesti Telekomi käest 184 miljonit krooni ning Telia ja Sonera kumbki 80 miljonit krooni.

Eesti Telekomi juhid on küll rääkinud, et nad tahavad investeerida, kuid samas pole välja toodud ühtegi kindlat projekti. Reisenbuki sõnul näitab Telekomi dividendide suurus pigem seda, et ettevõttel pole plaani investeerida.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:10
Otsi:

Ava täpsem otsing