Hullulehmatõbi nõuab Eestilt esimesed laborimiljonid

20. veebruar 2001, 08:05

Euroopas segadust külvava hullulehmatõve vastu võitlemiseks kuluks Eestil kohe ära kuni kaks miljonit krooni, et osta seadmed, mis aitaksid surnud veisel haiguse senisest mitu korda kiiremini avastada, kirjutab Postimees.

Eestis pole tänaseks küll ühtegi BSE ehk hullulehmatõve juhtumit diagnoositud, kuid veterinaar- ja toidulaboratoorium peab oluliseks, et meil oleks teiste Euroopa riikide eeskujul tõve kiireks avastamiseks korralikud seadmed juba nüüd olemas.

Veterinaar- ja toidulaboratoorium on arvutanud, et BSE testimise seadmed läheksid maksma kuni miljon krooni. Töö ettevalmistamine koos spetsialistide koolitamise ja materjalide muretsemisega kasvatab aga kogusumma kuni kahe miljoni kroonini.

Hiljaaegu Rootsi kolleegide kasutuses oleva tehnikaga tutvumas käinud veterinaar- ja toidulaboratooriumi direktori Olev Peetsu andmetel esitab nn hullulehmakomisjon rahataotluse valitsusele lähiajal.

Kui praegu kasutuses oleva klassikalise histoloogilise meetodi ehk mikroskoobiga võib proovide uurimiseks kuluda isegi nädal, siis uued seadmed lubavad selle töö ka ühe tööpäevaga ära teha.

Hullulehmatõve komisjoni kuuluva veterinaar- ja toiduameti peadirektori Ago Pärteli sõnul on tegemist väga olulise ajavõiduga.

?Kui peaksime mõnda surnud veist testides tõesti saama musta stsenaariumi vastuse ehk siis diagnoosima BSE, ei tohiks me sattuda olukorda, kus testide venimise tõttu jääks üle ainult tagantjärele tõdeda, et nakatunud veis on juba teadmata kuhu kadunud,? ütles Pärtel.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing