Offshore?piirkonnad on sattunud tule alla

22. veebruar 2001, 00:00

Rahvusvahelise koostöö ja arengu organisatsiooni (OECD) hinnangul on globaliseerumine soodustanud kahte negatiivset nähtust ? rahapesu ja ebatervet maksukonkurentsi. OECD allüksus CFA identifitseeris maksuparadiisid nelja tunnuse järgi.

Esimene nendest on, et maksud on väga väiksed või puuduvad sootuks. Samas märkis CFA ära, et maksude puudumine üksinda ei tähenda veel, et tegu on maksuparadiisiga. Oluline on ülejäänud kolme tunnuse olemasolu. Puudub infovahetuse infrastruktuur, puudub läbipaistvus, soodsat maksure?iimi nautivad välismaalastele kuuluvad firmad ei tegele kohapeal märkimisväärse äritegevusega.

OECD poolne avalik rünnak tekitas offshore-piirkondades parajat ärevust. Ilma pikemalt mõtlemata kirjutasid kuus riiki ? Bermuda, Kaimani Saared, Küpros, Malta, Mauritius ja San-Marino ? alla kirjale, millega nad võtsid endale kohustuse kõrvaldada ebaterve

maksukonkurentsi tunnused.

Need piirkonnad, mis ei tee enne 31. juulit 2001. a ametlikku poliitilist avaldust, milles võtavad kohustuseks likvideerida ebaterve maksukonkurentsi tunnused, langevad CFA teatel sanktsioonide osaliseks. Kohustus on tunnused likvideerida enne 31. detsembrit 2005.

Paradoksaalne on see, et OECD ei ole oma kriitilistes raportites märkinud ära, mida ?ebaterve maksukonkurents? tähendab. OECD ei ole öelnud, kui suured peaksid ühe riigi maksud olema, et need ei pakuks teistele riikidele ?ebatervet maksukonkurentsi?. Samuti jääb tervele mõistusele arusaamatuks, kuidas saab üks konkurents iseenesest üldse olla ?ebaterve?. Milline on siis ?terve maksukonkurents??

Maksukonkurents on kõigi maailma maade majanduste elujõu säilitamise ja tõstmise oluline tegur. See riikidevaheline konkurents sunnib valitsusi rahanduslikule vastutustundlikkusele ja madalamatele maksudele, mis teevad võimalikuks majandusliku kasvu. Sellest lähtuvalt hakkab järjest enam tunduma, et OECD kaugeneb riikidevahelist konkurentsi piirates üha enam eesmärgist, milleks see organisatsioon üldse ellu sai kutsutud.

OECD loodi 1960. aastal eesmärgiga toetada majanduskasvu. Organisatsioon koosneb 35 riigist ja need on peaaegu eranditult maailma juhtivad tööstusriigid.

OECD on sisuliselt võtnud endale maksukartelli rolli, üritades teisi riike muuta enda jaoks maksukogujateks. See maksukartell käitub põhimõttel, et mis on neile lubatud, ei ole teistele. OECD on oma liikmesmaades ühtekokku loetlenud üle 200 ?ebaterve maksukonkurentsi? tunnuse ja nõudnud nende tunnuste likvideerimist. OECD liikmesmaad Luxembourg ja ?veits on teatanud aga keeldumisest ja öelnud, et nad ei kavatse muuta oma seadusandlust. Ärevust tekitav on asjaolu, et OECD on asunud ründama suveräänseid riike, millel on õigus ise otsustada oma finantsasjade üle. Kuigi mitmed offshore-piirkonnad on asunud ringkaitsesse OECD terrorikampaania vastu, on enamus musta nimekirja sattunud riikidest juba alustanud aktiivset tööd, et tõhustada võitlust rahapesuga. Seevastu maksuküsimustes on nii mõnedki kriitikatule alla sattunud riigid teatanud, et nad ei kavatse võtta endale teiste riikide maksuameti rolli.

Offshore-maailmas on ees suurte muutuste ajad. Lähiaastad näitavad, millised piirkonnad peavad survele vastu ning millised muutuvad kasutuks. Et offshore-struktuurid täidaksid endiselt neile seatud eesmärke, muutuvad need keerulisemaks. Ka mitmed eestlaste poolt aktiivselt kasutatavad offshore-piirkonnad on juba astunud samme, et rahustada OECDd.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing