Eestis müüdav diislikütus läheb külmaga paksuks

Peep Sooman 27. veebruar 2001, 00:00

Viimase kuu jooksul on tarbijakaitseametisse laekunud kümmekond kaebust, mille kohaselt hangub Eestis müüdav diislikütus juba paarikümne külmakraadi juures. Peale väiksemate tanklate on talvistele tingimustele mittevastava diislikütuse müümises süüdistatud ka Shelli ja Hydro Texacot.

Tarbijakaitseamet käis täna laekunud kaebuse alusel kontrollimas Järvel asuvas Shelli bensiinijaamas müüdavat diislikütust. Ameti peainspektori Merle Lutsoja sõnul selgus, et jaamas müüdav diislikütus on mõeldud suviseks kasutamiseks. Tema sõnul võib ka talvel suvist kütust müüa, kui see on kliendile arusaadavalt tähistatud.

Kui suvine diislikütus peab olema tähistatud lühendiga ?DS? (diislikütus suvine ? toim.), siis Shellis oli tankuril kirjas vaid lühend ?D?. ?See on ebapiisav teave,? ütles Lutsoja, kelle sõnul pole siiski kindel, et Shelli vea eest ka karistatakse.

Shell Eesti juhatuse liige ja jaemüügijuht Riina Aamisepp tunnistas, et lühiajaliselt on suvise diislikütuse müüki Shelli tanklates ette tulnud. ?Antud juhul ei olnud see tingitud hinnast tulenevalt, vaid tegu oli talvisele diislikütusele lähimaga, mida meil õnnestus kätte saada,? sõnas ta. ?Aga sellisel juhul oleme oma töötajaid informeerinud, millised on kütuse omadused.? Aamisepp lisas, et kui klient on väga hoolikas või küsib kelleltki üle, siis on võimalik ka enne tankimist teada saada, kas tegu on suvise või talvise kütusega.

?Olukord polegi nii halb, nagu ta esmapilgul tundub,? ütles Aamisepp, viidates asjaolule, et ka suviseks kasutamiseks mõeldud kütus peab külmale vastu.

Tarbijakaitseameti peainspektor Andres Kadaja sõnul on veebruaris alanud külmalainete jooksul laekunud ametisse kümmekond kaebust hanguva diislikütuse kohta.

Tuntumatest kütusemüügifirmadest on peale Shelli laekunud tema sõnul kaebus ka Hydro Texacole kuuluva Uno X automaattanklaketis müüdava diislikütuse kohta, kuid Kadaja sõnul seal rikkumisi ei tuvastatud.

Trükifirma Kroonpress peadirektor Andres Kull ütles, et veebruari alguse külmalaine ajal hangus trükikojale kuuluvas neljas veokis Hydro Texacost ostetud diislikütus, mistõttu jäädi mitme ajalehe adressaatideni viimisega mitu tundi hiljaks. ?Lehed jäid hiljaks kolme kohta ? Tallinna, Lõuna-Eestisse ja Pärnusse,? ütles Tartus asuva trükikoja juht.

?Õnneks autode endiga midagi ei juhtunud,? ütles Kull. Ta lisas, et kohe pärast autode korda saamist vahetas Kroonpress kütusefirmat, praegu tangitakse firma autosid vaid Statoili bensiinijaamades.

Hydro Texaco müügijuht Andres Kivistik sõnas, et nende poolt müüdava kütusega probleeme ei ole, mida tõendavad ka tarbijakaitseameti tehtud kontrollimised. ?Minu ettepanek diislikütust kasutavatele autoomanikele on järgmine ? sügisel tuleb auto korda teha, näiteks puhastada kütusepaagid,? ütles Kivistik.

Jäätisetootja Balbiino varustaja Olev Pussi sõnul olid firma neli jäätiseveokit kristalliseerunud diislikütuse tõttu rivist väljas reedel ja pool eilset päeva. Lisaks jäi Balbiinol Tallinnas jäätis laiali vedamata samal põhjusel 5. veebruaril, kui õhutemperatuur oli -22 kraadi, siis seisis paksuks läinud kütuse tõttu seitse sõidukit. ?Karm värk, kannatab müük ja kliendi usaldus,? ütles Puss, kes ei soovinud Balbiinot kütusega varustava ettevõtte nime avalikustada. ?Paagi ja kütusefiltri vahel kütust polnud, tundub, et terve süsteem oli jääkristalle täis,? ütles Puss.

Neste Eesti jaemüügijuht Artur Praun ütles, et suvise diislikütuse liitri hind on talvisest kütusest mitukümmend senti madalam. ?Neste Eesti talvel suvist diislikütust ei müü,? kinnitas Praun.

?Inimesed usaldavad Neste diislikütust ja mida külmemaks läheb, seda rohkem meilt ostetakse, kui läheb soojemaks, siis otsitakse jälle muid kohtasid,? sõnas Praun.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing