Sonera võib Eestist lahkuda

Viktoria Korpan 28. veebruar 2001, 00:00

?See on võimalik,? kommenteeris investeerimispanga Suprema juhatuse liige Sten Sumberg eile kuuldust Soome telekommunikatsioonikontserni Sonera võimalikust osalusest loobumisest Eesti Telekomis. ?Sonera ei ole Eesti Telekomis domineeriv aktsionär ja seda ei saa välistada, juhul kui Sonera leiab, et tal on raha vaja.?

?Eesti Telekom pole nii pisike ja need summad, mis osaluse müügist tuleks, ei ole tühised ? aktsia hind oleks sel juhul 120?130 krooni,? lisas Sumberg.

Selle hinna juures saaks Sonera Eesti Telekomi aktsiate müügist üle 4 miljardi krooni. Eile oli Eesti Telekomi aktsia sulgemishind 73 krooni.

Sumbergi sõnul oleks aga Sonera osalusest loobumine halb uudis Eesti Telekomi jaoks. ?Sonerast tuleb Eesti Telekomi vajalik oskusteave ? Sonera on üks edumeelsemaid operaatoreid maailmas,? sõnas ta.

?Teoreetiliselt ei ole see võimatu,? ütles ka investeerimispanga Lõhmus, Haavel ja Viisemann omanik Rain Lõhmus. ?Kui firmal on raha vaja, peab midagi ära müüma. Eesti Telekom ei kasva enam nii kiiresti, nagu ta on viimase paari aasta jooksul kasvanud.?

?Tänapäeval on Euroopa telekommunikatsioonisektoris kiired muudatused ja restruktureerimised ning ei ole välistatud, et ka Eesti Telekomis tulevad muutused, aga mina ei ole kuulnud, et midagi sellist oleks plaanis,? ütles ASi Eesti Telekom juhatuse esimees Jaan Männik eile.

?Mina olen Eesti Telekomis, Eesti Telefonis juba seitse-kaheksa aastat ja selle aja jooksul on aeg-ajalt tulnud ette jutte teemal kuivõrd püsiv Sonera või Telia osalus on,? rääkis Männik.

?Omanikestruktuur on olnud stabiilne, erinevaid spekulatsioone kerkib iga poole aasta tagant, aga ainuke asi, mis on juhtunud: riik müüs osa oma osalusest börsil.?

?Telekommunikatsioonisektori kiire areng nõuab restruktureerimist ja ei saa midagi välistada,? lisas Männik. ?Ettevõtteid, kes oleks Sonera käes oleva osaluse ostmisest huvitatud, oleks küll.?

?Erinevaid kuulujutte on liikunud, midagi kindlat aga ei ole. Mingi hinnaga leiduks sellele osalusele ka ostja ja riigil ei oleks otsest huvi Sonera osaluse müüki takistada,? ütles rahandusministeeriumi finantsteenuste osakonna juhataja, Eesti Telekomi nõukogu liige Veiko Tali.

?Tänase turusituatsiooni valguses oleksid need plaanid naljakad,? ütles aga Ühispanga analüütik Sven Kunsing. ?Aga tore oleks, kui Telia võtaks Sonera osaluse ära, kuigi neil ei pruugi üldse huvi olla. Eesti Telekom on nii väike firma, et Telial poleks probleemi osaluse väljaostmiseks vajaliku raha leidmisega.?

Sonera on mullu omandanud kolmanda põlvkonna mobiilside UMTS-litsentse kokku 62,4 miljardi krooni väärtuses, millest lõviosa ehk 56 miljardit krooni neelas UMTS-litsents Saksamaal.

2000. aastal moodustasid Eesti Telekomi äritulud ligi 4 miljardit krooni, kasvades aastaga 11 protsendi võrra. Puhaskasum oli mullu 1,1 miljardit krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:12
Otsi:

Ava täpsem otsing