Laupäev 3. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Uriin võib üllatada

Sulev Oll 02. märts 2001, 00:00

Ninatilgad teeb keelatuks neis sisalduv efedriin, mis hingamisteed vabamaks muudab ja õhuvahetuse võimet suurendab. Hulk apteegiletis seisvaid nohuravimeid sisaldab ka pseudoefedriini, millel analoogiline toime.

Eesti Antidopingukeskuse juhi Mihkel Mardna sõnul pole sportlastele keelatud ainete seisukohalt päris süütu rohi ka külmetushaiguste puhul soovitatav Tylenol, samuti võib keelatud aineid leiduda Coldrexis.

Mustamäe apteegi asejuhataja Epp Leola sõnul on efedriini sisaldavaid ninatilku siiski võimalik osta vaid arsti retsepti alusel, tõsisemaid dopinguaineid sisaldavaid ravimeid pole aga müügilgi. ?Saame mitmeid neist tellida,? sõnas Leola.

Tõsisem dopinguna kasutatav arstim on Mardna sõnul Erütropoietin (EPO), mida meditsiinis kasutatakse kroonilise neerupuudulikkusega haigetel esineva aneemia, samuti AIDSi raviks. Itaalias tehtud uuringu kohaselt jõuab maailmas toodetud EPOst haigeteni vaid viiendik, ülejäänu leiab tõenäoliselt kasutamist spordis.

Sportlastel stimuleerib EPO punavereliblede loomet ja suurendab hapnikku lihastesse ja kudedesse kandvate erütrotsüütide arvu. See võimaldab sportlasel kiiremini suusatada ja joosta, aga ka manalasse jõuda. ?EPO ebaõigel kasutamisel muutub veri liiga paksuks, väikestes veresoontes tekib trombide oht,? kinnitas Mardna, kes kahtlustab EPOt mitme maailmas tuntud sportlase surma põhjusena. EPO-surm on ka küllaltki kulukas, sest aastane EPO-ravi võib maksta üle 100 000 krooni.

Hingamisteede vabamaks muutmiseks kasutavad sportlased ka astmaravimeid ehk Beeta mimeetikume, nn pingutusastma diagnoosiga sportlastel on nende kasutamine isegi lubatud. ?Mõni aasta tagasi olid paljud Norra suusatajad astmaatikud,? sõnas Mardna.

Endiselt on sportlaste seas au sees apteekidestki saada olevad anaboolsed steroidid, mida tavameditsiinis kasutatakse kahheksia ehk kõhnumise raviks. Nende hulka kuuluvad Vene päritolu vanema põlvkonna ravimid Nerobolil ja Retabolil, aga ka nn prehormoonid Mirabol ja Pentabol. Sportlastel kasvatavad anaboolsed steroidid lihasmassi, tavalise inimese teevad aga lihtsalt paksuks.

Südamehaiguse ja kõrgvererõhutõve raviks kasutatavaid beetablokaatoreid tarvitavad sportlastest laskurid ja vibulaskjad, sest need aeglustavad südame tegevust ja võtavad kätest värina. ?Värina vastu aitab ka viiskümmend grammi konjakit,? kommenteeris Mihkel Mardna. ?Näiteks laskesuusatajad on enne lasketiiru minekut pitsikese võtnud.?

Apteegiravimite kõrval on sportlastele interneti vahendusel kättesaadavad ka nn musta turu ravimid. ?Must turg tegutseb näiteks Lõuna-Aafrika Vabariigis,? kinnitas Mardna.

Valiku keelatud ainete kasutamise-mittekasutamise vahel teeb Mardna sõnul sportlane ise. ?Need ajad, mil Nõukogude Liidu sportlaste laual oli hommikul hulk vitamiinideks nimetatud tablette, on nüüd möödas,? ütles ta. ?Sportlased teavad, mida teevad.?

  • Sudafed
  • Actifed
  • Tylenol (külmetus)
  • Theraflu
  • Coldrex

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing