Hiinas on alanud börsibuum

Romet Kreek 06. märts 2001, 00:00

Hiina aktsiaturg sai uue elu pärast Hiina võimude möödunud kolmapäevast otsust avada Hiina kodumaistele investoritele Hiina aktsiaturu B-nimekiri ning legaliseerida välisvaluuta omamine. Seni on B-aktsiad olnud investeerimiseks avatud vaid välismaistele investoritele.

Hiinlastele antud võimalus investeerida oma valuutasääste aktsiatesse on kergitanud alates möödunud kolmapäevast Hiina peamised aktsiaturgusid 45 protsendi võrra. Esmaspäeval tõusis Shanghai B-aktsiaindeks 21 minutiga 9,9 protsenti 121,328 punktile, misjärel turul kauplemine peatati seoses 10% kauplemislimiidini jõudmisega. Investeerimine Hiina aktsiaturul pole siiski meelakkumine. Aktsiatest valitseb suur puudus. Aktsiaturu käibed on väga väikesed, sest keegi ei taha aktsiaid müüa. Väikeinvestoritel pole praktiliselt võimalust osta soodsalt aktsiad, sest 10% tõusulimiit täitub juba vähem kui esimese kauplemistunniga.

Hiina kohalikke investoreid on meelitanud B-aktsiate odavus võrreldes A-aktsiatega, mis küündis enne turu liberaliseerimist 75?85 protsendini A-aktsiatega võrreldes.

Hiina aktsiaturg on väga keerulise ülesehitusega, mis pärsib investeerimist. Lisaks kodumaistele A- ja B-aktsiateks jaotamisele eksisteerivad veel H-aktsiad (Hongkongis noteeritud Hiina aktsiad), N-aktsiad (New Yorgis noteeritud Hiina firmad) ning Hongkongis noteeritud red chips?id (Hongkongis noteeritud investeerimisfirmad, kes tegutsevad Hiinas).

Hiina aktsiaturg on Aasias suuruselt kolmas pärast Tokyot ja Hongkongi. Hiina aktsiaturu kapitalisatsioon ületab erinevatel andmetel 450?600 miljardit dollarit.

Sellel aastal iseloomustab Hiina aktsiaturge see, et selle aasta algusest on need olnud kõige paremini kasvanud aktsiaturud Aasias. Shanghai B-indeks on tõusnud alates aasta algusest 35,49%. Järgneb teine Hiina aktsiaturg Shenzhen 35,45% tõusuga, jättes Taiwani Taipei indeksi kolmandaks 18,37% tõusuga.

Kohalikud investorid on moodustanud järjekorrad pankade uste taha, et avada B-aktsiate ostmiseks väärtpaberikontosid. Kui möödunud kümne aasta jooksul avati 280 000 B-aktsiate kontot, siis nüüd avati kahe päevaga 341 000 väärtpaberikontot.

Hiina ajalehed on püüdnud jahutada maha investorite hullust, püüdes anda mõista, et vähelikviidselt aktsiaturult võib olla raske väljuda. Välisanalüütikud suhtuvad Hiina aktsiaturgu skepsisega ? turg on väga spekulatiivne ning börsil noteeritud firmad on nõrgad. Varem või hiljem toimub selektsioon parema kvaliteediga firmade (tugev bilanss ja majandustulemused) ja nõrgemate vahel, mis viib viimaste aktsiad langusesse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:13
Otsi:

Ava täpsem otsing