Sissehelistamisega tasuta internet parim Atlasel ja kiireim Tele2-l

Kaido Einama 08. märts 2001, 00:00

Sel aastal aitas testimisel ja tulemuste korrastamisel ka ajakiri Arvutimaailm.

Metoodika on pisut muutunud, kuid põhimõttelt jäänud samaks: mõõtsime teenusepakkujate nn. line speedi ehk kiirust, mille modem lepib sissehelistamiskeskusega kokku seansi alguses ja keskmist allalaadimiskiirust kahest erinevast kohast helistades nii välismaalt kui Eestist laadides.

Lisaks saavad teenusepakkujad punkte ka lisateenuste ning kasutajatoe eest, millest on lähemalt kirjutatud tänases side ja kontoritehnika rubriigis.

Testimisime teenuseid Fujitsu-Siemensi sülearvutiga, kuid tema sisemise modemi asemel kasutasime välist, US Robotics Sporsterit, mis lubab kiirust kuni 56 kb/s.

Esimene telefoniliin oli eestiaegses majas kesklinnas ja mitte just kõige parem, teine Lasnamäel, uue äsjavahetatud telefonijuhtmega. Andmesidekiiruse mõõtmiseks kasutasime internetist tasuta laaditavat testitarkvara ICB 2000.

Seda võib igaüks ka oma internetiühenduse testimiseks laadida aadressilt http://www.superfiles.com/downloads/nettools.shtml ja testida nii sissehelistamise kui püsiühendusega.

Eestist laadimiseks kasutasime Äripäeva serverit, kus oli poole megabaidi suurune fail, välismaalt laadimiseks aga erinevaid programmifaile suurusega 300-600 KB.

Iga ?prooviringi? järel proovisime laadida uut faili, et vanad kuhugi teenusepakkuja nn. Cache serverisse ei salvestuks, sest siis ei saa tulemuseks õiget sidekiirust välismaalt, vaid eestisisese kiiruse teenusepakkujani.

Alustasime testi Tallinna kesklinnast, kõige suurema koormusega piirkonnast, kus ka telefoniliinid pole alati kõige uuemad. See kajastus ka testitulemustes: Vabaduse Väljaku lähedalt välise modemiga US Robotics Sporster V.90ga helistades leppisid modemid keskusega kokku suhteliselt tagasihoidlikud kiirused.

Levinuim number oli 33600 bitti sekundis, mis 56 kb/s lubava välise modemiga pole kiita tulemus. Microlink Online server koguni lubas vaid 31200 kb/s kiirust, kuid vaatamata sellele saavutas suurima välismaalt laadimise kiiruse: 31,12 kb/s.

Atlase interneti välismaa-ühendus aga katkes üsna mitmel korral, mis keskmise kiiruse esimestel katsetel kesklinnas üsna alla viis.

Pärastlõunal otsustasime jätkata testimist uuel numbril, kolides arvuti ja modemiga Lasnamäele. Seal oli hiljuti väljavahetatud telefoniliin, mis kajastus ka kõigi operaatorite tulemustes. Eriti aga Microlinki puhul, kes teiste 50,666 kb/s kiiruste vastu andis esialgseks ühendumiskiiruseks 52 kb/s.

Paraku polnud sellest eestisisesel liiklusel suurt kasu, kuna Eesti Telefoni Atlase andmeside oli ka madalamal laguses modemite vahel kokkulepitud kiirusel keskmiselt parem.

Kaalukoefitsentidega tulemused läbi korrutades saavutas esikoha kiirustestis Tele2, talle järgnesid väga napilt Atlas ja Microlink Online võiks öelda et lausa olematu vahega. Mitte ühelgi teenusepakkujal ei esinenud katsete ajal kõnekatkestusi.

Testimisel selgus ka tõsiasi, et ADSLi olemasolul on sissehelistamine pisut aeglasem. Kui ADSL modem välja lülitada, suureneb ka andmesidekiirus.

Nagu eelminegi aasta lähevad kokkuvõttes testivõitja väljaselgitamisel arvesse ka kasutusmugavuse tabeli punktid, mille leiab side- ja kontoritehnika rubriigist.

Kokkuvõttes osutus seal võitjaks Atlas 172 punktiga ja see viis ta ka kahe testi keskmisega parimaks tasuta sissehelistamisteenuseks. Teiste teenusepakkujatega oli end kasutajaks registreerida pisut keerulisem. Tele2 kaotas punkte 24-tunnise klienditoe puudumisega, Microlink Online aga ei pakkunud tasuta teenusega kaasa kodulehe võimalust.

Vt. ka võrdlustabelit: Sissehelistamistesti andmesidekiiruse osa võitis Tele2

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:14
Otsi:

Ava täpsem otsing