Kas aktsiatesse investeerimisest tuleks praegu hoiduda?

14. märts 2001, 00:00

Arvan samuti, et aktsiatesse investeerimiseks pole praegu sobiv aeg. Esiteks on tulevik ebaselge, ja seda ka Eestis. Ei ole ju teada, mis saab kahest suuremast pangast. Samuti ei ole Tallinna väärtpaberibörsil väga suurt valikuvõimalust. Pole ettevõtteid, kuhu investeerida. Pole ka selge, kauaks seda Tallinna börsi üldse on.

Olen küll aktsiaturul toimuvat jälginud, aga ei ole ise jupp-jupp aega aktsiatesse investeerinud. Börsile investeerimisele hakkaks taas mõtlema siis, kui oleks võimalik aktsiatesse paigutada suuremaid summasid. Välisbörsidel noteeritud aktsiate vastu ei ole ma samuti huvi tundnud.

Eelistan praegu investeerida oma ettevõttesse. Majandus ei ole ju ka veel korralikult kasvama hakanud ning seetõttu on praegu õigem raha oma ettevõttesse paigutada. Oma ettevõte toob täna rohkem sisse kui aktsiatesse investeerimine. Vähemalt nii tundub praegu.

Eestlase vähene huvi aktsiainvesteeringute vastu on tingitud lähiminevikus saadud halbadest kogemustest. Eestlane on pika mõtlemisega inimene. Enamik inimesi tõenäoliselt ikka kaotas börsil ja seetõttu eelistatakse sääste hoida pangas, kuigi intress on pisike.

Minu isiklik arvamus on see, et alati on parem alustada aktsiainvesteeringutega siis, kui hinnad on suhteliselt madalal. Tavaliselt on ikka nii, et inimesed käituvad karja moodi ja hakkavad ostma aktsiaid siis, kui hinnad on juba mingi aeg tõusnud. Selline käitumine ei pruugi aga kõige kasulikum olla.

Näiteid ei pea kaugelt otsima. Eestis hakati aktsiaid aktiivselt ostma aastatel 1996 ja 1997. Need investeeringud väga hästi ei lõppenud. Edukamaks osutusid hoopis need investorid, kes hakkasid aktsiaid ostma pärast 1997. aastal toimunud suurt langust või languse ajal. Kindlasti sõltub investeerimisotsuse tegemine ka sellest, kui kiiresti loodetakse investeering tagasi teenida.

Mina küll ei jaga seisukohta, et praegu peaks väärtpaberiturust eemale hoidma. Sellega üritatakse turgu üle kavaldada ja see ei vii tavaliselt kusagile. Kui tagantjärele hinnata järske tõuse ja langusi, siis on neid praktiliselt võimatu ette prognoosida. Seetõttu ei tasu üritada ka nendele järskudele tõusudele ja langustele mängida.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:15
Otsi:

Ava täpsem otsing