Kütusesertifikaate võltsitakse häbematult

16. märts 2001, 08:31

Firma annab kütusele kvaliteedisertifikaadi, kuigi sel päeval polnud kõnealust kütust mainitud mahutis olemaski. Labor teeb järjest neidki analüüse, milleks tal pole kunagi vajalikke seadmeid ja oskusi olnud - muu hulgas sellise ?äri? abiga jõuabki tanklatesse kes-teab-mis, aga mitte normaalne bensiin või diislikütus, kirjutab SL Õhtuleht.

Tänavu 26. veebruaril on kütustele kvaliteedisertifikaate välja andev firma B.E.I. SURVEY analüüsinud Maardus Petkami terminali 17. mahutis olevat talvediislikütust ning sellele ka ekspert A. Dvoskini allkirja kandva sertifikaadi välja andnud.

Täpselt samast mahutist on katselabori Analiit-AA Tartu filiaali töötaja(d) käinud 8. jaanuaril 2001 proove võtmas ning juba samal päeval 180 kilomeetri kaugusel Tartus välja andnud kvaliteedisertifikaadi suvediislikütusele. Tegu on uskumatu nobedusega, sest diislikütuse korralikuks analüüsimiseks kulub asjatundjate kinnitusel vähemalt 16 tundi! Kütuse kvaliteetsust kinnitavad laborijuhataja Ritslaid ja laborant Kelder sellegipoolest oma allkirjadega.

Samas kinnitab kõnealuse mahuti omanik, aktsiaseltsi Petkam direktor M. Glotov 13. märtsi kirjas oma allkirjaga, et 2001. aastal pole 17. mahutist proove võtnud mitte ükski teine firma peale SGS Eesti. Mida B.E.I. SURVEY ja Analiit-AA tegelikult analüüsisid ja kust (kui üldse) sertifikaadi väljaandmise aluseks olnud kütuseproove võtsid, ei oska Petkami 17. mahutiga kõnealusel ajal ainsana tegelnud labori SGS Eesti turundusjuht Heli Väinoja arvata.

Sarnaseid ja isegi veel räigemaid kvaliteedisertifikaadivõltsinguid suudaks SL Õhtuleht vajadusel dokumentaalselt tõestatuna esitada veel mitukümmend.

Laborite usaldusväärsuse eest Eestis ainsana vastutav riiklik akrediteerimiskeskus pole siiani kahtlaste kvaliteedisertifikaatidega ?ongleerivate firmade tegutsemist peatanud.

Täna tegutsevad Eestis rööbiti nii tunnustatud kui akrediteeritud kütuselaborid, kes samas võivad võrdse kaaluga kütusesertifikaate välja anda. Hoolimata sellest, et on avalik saladus - kõigil neil pole kõiki täieliku kütuseanalüüsi tegemiseks vajalikke laboriseadmeid siiani olemas.

Peale selle saab Eestis täiesti ametlikult ka laborikatseid vahendada. Näiteks eelmainitud sertifitseerimisfirma B.E.I. SURVEY võtab ise kütuseproovid, kuid tellib katsetused mõnelt laborilt.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing