Mida toob endaga kaasa NATO laienemine?

19. märts 2001, 00:00

President Putin ütles, et Venemaal on suurepärased suhted Poolaga ja et NATOsse astuvad uued liikmesriigid ei kujuta endast ohtu. Tean aga, et presidendil on tõsised kartused seoses Balti riikidega. Aga miks peaks see olema suurem probleem kui Norra kuulumine NATOSsse? On ju Norra samuti Venemaa vahetu naaberriik ja on seda olnud kõik need viimased 50 aastat (intervjuust raadiojaamale Ehho Moskvõ 21.02. /PM 26.02.2001)

T?ehhid suhtuvad NATOsse palju jahedamalt kui ungarlased või poolakad. Vaid 49% t?ehhidest on rahul sellega, et nende riik kuulub NATOsse. NATO liikmelisuse vastaseid on T?ehhimaal 26%. 38% t?ehhidest peab NATOt riigi julgeoleku tagajaks, samas on tervelt 47% neid, kes näevad organisatsioonis vaid uut tüüpi isandat. (PM 03.03.2000)

Rootsi sõjaline juhtkond näeb NATO laienemises Rootsi julgeolekuolukorra halvenemist. Alliansi laienemine mõjutab negatiivselt Venemaa reforme, seda tõlgendatakse kui agressiooni ning umbusalduse avaldust Venemaa püüdlustele saada demokraatlikuks riigiks. (ÄP 20.10.2000)

Isegi pärast Jugoslaavia kriisi ei langenud avaliku arvamuse toetus NATO liikmeks olemisele alla 76%, sest rahvas mõistis, et diktaatori järgmine arveteõiendamine võib olla sihitud juba Ungari vähemuse vastu.

NATO tagab riigikaitse efektiivseimate kulutustega, kiirendab järsult relvajõudude moderniseerimist ja nõuab valitsemise tõhustamist, sest eriti kriisiolukorras tuleb langetada kiiresti kaalukaid otsuseid. (ÄP 27.10. 2000)

Venemaa julgeolekuprobleemid seonduvad riigi lõunaosaga. NATO üksuste oodatav paigutamine Eestisse sunniks Venemaad jõudude tasakaalu nimel tooma oma väed riigi läänepiirile, mis pole Venemaale praegu majanduslikult jõukohane. (ÄP 19.02.2001)

Mul on raske kujutleda, mida saab Venemaa teha NATO laienemise takistamiseks Balti riikidesse. Kui suhted Venemaaga soojenevad, siis leitakse, et see ei peaks Venemaale probleem olema. Kui suhted halvenevad, siis leitakse jälle teised põhjused Balti riikide vastuvõtmiseks. (PM 24.03.2000)

Võttes kandidaadid NATOsse vastu, laiendaks see otsustavalt Lääne allianssi ? ja koos sellega ka USA liidrirolli ? üle Euroopa, konsolideerides samaaegselt poliitiliselt ja majanduslikult vabu riike alates Lätist, Eestist ja Leedust. Nende ukse taha jätmine taaselustaks selles piirkonnas tõhusa Venemaa mõju koos autoritaarse poliitika ning Ameerika-vastase välispoliitikaga, mis praegu valitseb Moskvas. (EPL 20.02.2001)

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing