Tallinn müüb korteriskandaali maja

Andres Kärssin 20. märts 2001, 00:00

64-liikmeline volikogu otsustas viimasel istungil 37 poolthäälega müüa Uus tänav 6 asuva poolelioleva maja, mille üldpind on 457 ruutmeetrit, otsustuskorras OÜ-le Dovera Kosmeetika hinnaga 1,2 miljonit krooni.

Uus tänav 6 maja on üks eelmisel sügisel puhkenud korteriskandaali kaasatud hoonetest, mida kesklinna valitsus tahtis tagasi saada, sest pidas õigustühiseks eelmise kesklinna valitsuse poolt rentnikega sõlmitud lepinguid elamispindade väljaehitamiseks.

Tallinna elamumajandusameti müügi- ja hankeosakonna juhataja Udo Klopetsi hinnangul ei vallanda pretsedendi loomine ostutaotluse laviini, sest paljudel hiljem õigustühiseks tunnistatud lepingute alusel vanalinnas kortereid saanud isikutel on endapoolsed lepingukohustused täitmata.

?Praeguseks on laekunud alla kümne taotluse, nad kõik on väga erinevad ning neid igaühte vaadatakse eraldi,? ütles Klopets. ?Uus tänav 6 asuv hoone võõrandati tervikvarana, kuid teiste taotluste hulgas on ka selliseid hooneid, kus asuvad eraomandis olevad korterid,? lisas ta.

Nii näiteks taotleb Suur-Karja 4 asuva maja ostmist otsustuskorras ärimees Hans H. Luigega seotud firma Urban Invest, kuid ka selles majas on Klopetsi sõnul erastatud kortereid.

Volikogus heakskiidu saanud müügiotsuse eelnõu seletuskirjast nähtub, et Dovera Kosmeetika on eelmise aasta 10. novembri seisuga investeerinud hoonesse 5,55 miljonit krooni ning samuti vastavalt lepingule kesklinna valitsusele üle andnud neli korterit üldpinnaga 190 ruutmeetrit kokku 450 000 krooni väärtuses.

Dovera Kosmeetika kinnitab ostutaotluses, et kui hoone müüakse talle otsustuskorras, siis ei nõua ettevõte Tallinnalt renoveerimiskulude ning linnale antud korterite eest tasumist.

Kesklinna vanem Siim Kiisler on varasemas intervjuus ajakirjandusele pidanud maja otsustuskorras müüki Dovera Kosmeetikale paratamatuseks, sest lepingu tühistamine kohtu kaudu võtaks väga kaua aega. Samas kartis Kiisler pretsedendi tekkimise korral ka teiste vanalinna majade rentnike soovi osta maju samadel tingimustel.

Sügisel saatis kesklinna valitsus laiali umbes 30 taotlust ehitustegevuse lõpetamiseks ning õigustühiste tehingute tulemusel saadud pindade linnale üleandmiseks. Ligi 70 korterist, millega tehti tehinguid kesklinna endiste vanemate Jüri Oti ja Elmar Sepa ametiajal ning mille kohta sõlmitud lepingud tunnistas advokaadibüroo Glikman & Glikman seadusevastaseks, olid umbes pooled juba erastatud.

Taotlusele reageerisid nimekate advokaadibüroode vahendusel eitavalt mitmed eraisikud ja firmad. Viimased nõudsid lepingu katkestamise korral tehtud investeeringute kompenseerimist. Suurima, 14,5 mln kroonise arve esitas kesklinna valitsusele OÜ Roviido. OÜ Urban Invest soovis saada 12 miljonit krooni ning OÜ Dovera Kosmeetika 5,5 mln krooni. OÜ Arkadiaana kalkuleeris oma kulunõude suuruseks 3 mln.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:17
Otsi:

Ava täpsem otsing