Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Argentina jäi valuutakomitee lõksu

Tõnis Arnover 26. märts 2001, 00:00

Argentina on sattunud tõeliselt paanikasse. Viimases hädas nimetas president Fernando de la Rua kolme nädala jooksul majandusministri ametisse juba kolmanda mehe, kunagise majandusime autori Domingo Cavallo, kelle soovitatav säästurohi ei pruugi seitse kuud enne valimisi meeldida poliitikutele ning tolliliidu Mercosuri kaubanduspartnerile Brasiiliale.

Kümme aastat tagasi tõi Cavallo peeso sidumisega USA dollari külge riigi majanduskriisist ja hüperinflatsioonist välja. Algul läks kõik hästi ning aastail 1991?1993 tõusid palgad ja hinnad kiiresti. Argentina põhiline kaubanduspartner Brasiilia sidus oma reaali dollariga 1994, mis muutis seal elu kallimaks ning jättis Argentina kaubad konkurentsivõimeliseks. Kui 1999. a algul otsustas Brasiilia oma reaali devalveerida, said alguse Argentina hädad. Tugev dollar hoidis seotud peeso kursi kõrgel, samal ajal odavnes lahtilastud reaal dollari suhtes 40%. Brasiilia ei ostnud enam kalleid Argentina kaupu, riigi sisemajanduse kogutoodang vähenes 3,1% ja tekkis suur, 13protsendiline tööpuudus. Argentiina läks majanduslangusse, kust ta ei ole seni välja tulnud.

Jaanuaris pöördus Argentina IMFi poole ja kauples sellelt välja 687,6 miljardi krooni suuruse abipaketi. Leevendus oli ajutine, majandus käima ei läinud, küll aga kasvas eelarve puudujääk. Kolm nädalat tagasi kutsus president majandusministriks tunnustatud ökonomisti Ricardo Murphy, kes lubas eelarvekulutusi vähendada. Selle vastu olnud koalitsioonipartner Frepaso kutsus oma kolm ministrit tagasi. Paanika kasvas. Firmad ja inimesed on kuu ajaga pankadest välja võtnud 21 mld krooni ja keskpanga valuutavarud on vähenenud 28 mld krooni võrra.

Ebakindel president tagandas Murphy ja kutsus tema asemele Domingo Cavallo. Ta kinnitas, et valuutakomitee süsteemist loobuda ei saa, sest valuutakurss küll alaneks, kuid samal ajal halveneks krediidireiting, mida 2173 mld kroonise välisvõlaga riik endale lubada ei saa.

Cavallo plaani läbiminek pole sugugi kindel. Esiteks peab president pärast koalitsiooni lõhkiminekut moodustama seitse kuud enne valimisi uue laiapõhjalise valitsuse, kes julgeks vastutuse enda peale võtta. Teiseks puudutavad Cavallo abinõud otseselt Brasiiliat, kuna kavatsus alandada kapitalikaupade ja tõsta tarbekaupade tollitariife läheb vastuollu tolliliidu Mercosur tingimustega.

Samal ajal kui Argentina poliitikas jätkuvad segadused, muutub pinge finantsturgudel järjest suuremaks. Argentina võlakirjade intress on tõusnud üle 15%, mis suurendab laenukulusid. Tuntud majandusguru professor Jeffrey Sachs ütleb: selle asemel, et kuulata IMFi väära nõu, tuleks Argentinal loobuda valuutakomitee süsteemist ja devalveerida peeso, et jälle saada konkurentsivõimeliseks.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing