Börs rabas suure kukkumisega

Raivo Sormunen 28. märts 2001, 00:00

Eile hommikul kergelt ära vajunud Euroopa turgude taustal läks pärast tunniajalist igavat kauplemist küllalt kiiresse langusse ka kohalik aktsiaturg. Tallinna börsi juhtfiguur Hansapanga aktsia pidi eile oma hinnas loovutama 1,7% ja taanduma esimest korda viimase viie kuu jooksul nii madalale kui 128 krooni tasemeni. Päeva jooksul käis aktsia ära isegi 126,25 krooni tasemel.

Hansapanga aktsia ärakukkumine raputas kogu kohalikku turgu ning uued madalad tasemed tõid turule juurde uusi müüjaid, tõstes nii võrreldes väljasurnud esmaspäevase börsipäevaga eile tugevalt ka kauplemisaktiivsust.

133 registreeritud börsitehingu käigus tõusis oluliselt ka börsikäive, jõudes esmaspäevaselt 3,9 mln kroonilt 16,5 mln kroonini.

Kuigi investorite huviorbiidis on peamiselt Hansapanga aktsia, ei jäänud eile tähelepanuta ka Eesti Telekomi aktsia, mis sulgus kõigi aegade madalaimal 66,25 krooni tasemel. Kaotus päevaga 3,3%. Löökidest ei pääsenud ka turu kolmas tegija Norma aktsia, mis odavnes päevaga 3% ja sulgus 44,60 kroonil, ning vabaturul noteeritud EVP, mis kukkus poole aasta madalaima tasemeni.

Nii tugev Tallinna börsi aktsiate langus oli mõnevõrra isegi üllatuslik.

Seda eelkõige seetõttu, et Euroopa turud näitasid pärast hommikust langust keskpäeval ennast juba märgatavalt tugevamast küljest. Euroopa telekomisektori indeks oli Tallinna börsipäeva lõpuks end juba 2% plussi vedanud, kuigi Ida-Euroopa telekomisektori aktsiad sellele eriti kaasa ei aidanud. Mõningase löögi all oli nii Ungari Matav, T?ehhi kui ka Poola Telekom.

Võib arvata, et kohalik turg oli (on) lihtsalt aeglane ja ei suutnud tõusule enam reageerida. Seda näitas ka aktsiahindade languse pidurdumine enne börsipäeva lõppu.

Teine võimalus. Tõusuks puudus vaba raha, sest need, kes turule tuleksid, ootavad kogu maailmas aktsiaturgudelt stabiliseerumist. Aega ju turule sisenemiseks on ning milleks rapsida.

USA turgude eileõhtune positiivne avanemine tänu tarbijausaldusindeksi loodetust suuremale tõusule võib trendi püsimisel hakata täna positiivset rolli mängima ka kohalikul aktsiaturul.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing