Maksupetturite arv suureneb

Sulev Oll 28. märts 2001, 00:00

?Suurenemine on tuntav viimasel neljal aastal,? kinnitas Aava.

Aava sõnul on suur nn sularahas kauplejatest petturite arv, kelle repertuaari kuuluvad ümbrikupalgad jms. ?Samas on summad nende puhul väikesed,? sõnas Aav.

Käibemaksu- ja aktsiisipettureid on Aava sõnul seevastu vähe, samas on summad palju suuremad.

Petturite arvu ning versiooni petturite nimekirja olemasolust maksuametis keeldus Aav kommenteerimast.

Enriko Aava sõnul tuleb maksuametisse ka nn pealekaebusi. ?Tavaliselt on need anonüümsed, näiteks postkasti pistetud kaebused, mille toojana võib ära tunda ka kadeda tuttava,? rääkis Aav. Ta tõdes, et uurimiskeskusel on tõhusamaid allikaid.

Maksupettusi hakkab aprillis tööd alustavas maksupettuste uurimise keskuses uurima 58 inimest, mida pole Aava sõnul palju. ?Lätis on inimesi poole rohkem,? sõnas ta. ?Ka pole see suur arv võrreldes seni politseile üle antud sadade uurimist vajanud asjadega.?

Maksupettuste uurimise keskuse direktori kohusetäitja Enriko Aava sõnul pole keskusel tahtmist, soovi ega huvi maksupetturi suunas näpuga näidata. ?Meie oleme uurimisorgan. Otsuse tegemine selle kohta, kas tegemist on petturiga , kuulub kohtu kompetentsi.?

Aava ütlus tähendab ühtlasi, et keskuse tegevus pole kuigi avalik. ?Maksuamet pole ajakirjandusele tänuväärne allikas,? tõdes ka maksuameti peadirektor Aivar Sõerd. ?Maksukorralduse seadus ei luba informatsiooni avaldada. Saame seda teha, kui kohus on otsuse teinud, siis on asi aga juba vana.?

Nii Sõerd kui ka Aav tõdesid, et maksupettuseks nimetatava asja puhul peab olema tegemist teadliku ja tahtliku rikkumisega. ?Kui vähem maksmiseks kasutatakse seadustes olevaid lünki, pole tegemist pettusega,? sõnas Sõerd.

Tema sõnul pole kõigi ajakirjanduses maksupettuseks nimetatud tegude puhul tegemist pettustega selle ametlikus mõistes. ?Pettus kuulub kriminaalvaldkonda ja puudutab võltsimisi, kelmusi, dokumentide fabritseerimist, teadvalt valeandmete esitamist ja muud sellist,? loetles Sõerd. Nüüd, pärast maksupettuste uurimise keskuse loomist, tegeletakse ka kriminaalmenetlusega.

Vaatamata sellele, et maksuameti peadirektor Aivar Sõerd nimetas Enriko Aava maksupettuste keskuse direktori kohusetäitjaks, ei tähenda see tema automaatset direktoriks nimetamist. ?Kuigi võimalik on ka edutamine, oleme otsustanud korraldada direktori kohale avaliku konkursi,? rääkis Sõerd. ?Minu teada kandideerib sellele kohale ka Aav.?

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing