Päikeseenergia katab poole aastasest sooja vee vajadusest

Anne Oja 28. märts 2001, 00:00

Päikesekollektoreid tootva Saksa firma Viessmann müügiesindaja Jalmar Künnap on päikesepatareide kasulikkuses veendunud. Ehkki Eestis pole täpseid uuringuid tehtud, võib kindlalt väita, et päikeseenergial toimivad küttesüsteemid katavad umbes poole eramaja aastasest sooja vee vajadusest, hoides kokku kütteõli või elektrit ning säilitades selle võrra ka elukeskkonna puhtamana.

?Oleme ainsad, kes omavad siinsel turul keskkonnasertifikaati ISO 14001,? on Viessmanni esindaja Künnap uhke. Samuti iseloomustab nende kollektoreid keskkonnamärk ?Sinine Ingel?, kuna üks kollektor vähendab tavapärasest küttesüsteemist atmosfääri paiskuvat süsihappegaasi hulka rohkem kui 500 kg võrra aastas.

Viessmann toodab ja müüb Vitosoli-nimelisi päikesekollektoreid koos muu solaarsüsteemi juurde kuuluvaga.

Kollektorid on valmistatud titaaniga kaetud klaasist ja vasest ning nende tööpõhimõte on vastupidine kui külmkappidel ? nad juhivad väljastpoolt tuleva soojuse majja sisse. Selline süsteem peab vastu 20?30 aastat ja tasub siinses kliimas ära 10?15 aastaga.

Kõige odavam solaarsüsteem koosneb kahest kollektorist Vitosol 100, veesoojendist, temperatuuriregulaatorist ja ringluspumbaga jagajast, millele lisanduvad montaa?itarvikud, membraanpaisupaak, ühendusjuhtmed, vedelal glükoosil põhinev soojuskandja, kaitseseadmed ning ühendusring. Süsteem läheb majaomanikule maksma umbes 100 000 kr.

Kuigi Vitosol 100 on odavam kui teised Vitosol seeria kollektorid, pole Eestis Vitosol 100 süsteemi seni paigaldatud, sest siledapinnaline päikesekollektor toimib vaid otsese päikesekiirguse korral. Detsembris, jaanuaris ja veebruaris sellist kiirgust aga peaaegu ei ole.

Solaartorudest koosnevad Vitosol 200 ja Vitosol 300 on siledapinnalisest variandist küll kaks korda kallimad, kuid tunduvalt efektiivsemad, töötades ka hajusa valgusega.

Viessmann kui tootja päikesekollektoreid ise ei paigalda. Vältimaks olukorda, kus kollektor päeval kütab ja öösel jahutab, müüakse neid vaid küttesüsteeme projekteerivate firmade kaudu. Tööde teostamiseks antakse ostjale kaasa 80-leheküljeline projekteerimisjuhend.

Toome maale päikesepatareisid Solar, mis on pärit Kreekast. Nende patareide kasutegur on 0,79. See tähendab, et seadmele langevast valgusest kasutatakse ära 79%.

Solari päikesepatareid on valmistatud NASA sertifikaadiga klaasist, mis päikesekiiri sisse laseb, välja aga mitte.

Ühe Solari paneeli (2 m²) hind on 7000 krooni, eramajale kulub piisava hulga sooja vee saamiseks kolm kuni neli paneeli. Vee temperatuur süsteemis tõuseb kuni 50?60 oC. Kui paneel on paigutatud veemahutist madalamale, võib ta olla ühendatud otse soojaveepaaki, sest soojal veel on omadus tõusta üles.

Talvel Solari patareid ei tööta, sest siis on liiga vähe valgust ning katuselt voolav vesi võib külmuda.

Talvistes tingimustes töötavad süsteemid vajavad mittekülmuvat soojuse ülekandmise vedelikku ning automaatikat. Sellised süsteemid on tunduvalt kallimad.

Kavatseme päikesepaneele ka ise tegema hakata, esimene on praegu katsetamisjärgus. Eestis tehtud päikesepatarei hind tuleks sissetoodust odavam.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing