Kesklinna poodnikud saavad osta linnalt renditud pinna

Andres Kärssin 30. märts 2001, 00:00

?Linnavalitsus võtnud selge suuna, et katsuda võimalikult palju mitteeluruume erastada,? ütles Kesklinna vanem Siim-Valmar Kiisler. Tema sõnul võimaldavad linna poolt väljarenditud mitteeluruumide müüki sealsetele rentnikele ka hiljuti jõustunud muudatused mitteeluruumide erastamise seaduses.

Kesklinna valitsus on sõlminud praegu ligi 1100 rendilepingut, millest esialgsetel hinnangutel umbes veerand katavad mitteeluruume, mida oleks võimalik erastada ? see tähendab, et tegu on majadega, millest vähemalt 50 protsenti on korterid. Sellise pinna kogumahtu pole kokku arvutatud.

Mitteeluruumid erastatakse küll enampakkumisel, kuid seadusemuudatuse kohaselt on rentnikul eelisostuõigus alghinnaga ? milleks on turuhind ? juhul, kui tal on leping sõlmitud enne seaduse jõustumist mullu detsembris. Avaldusi mitteeluruumi alghinnaga erastamiseks saavad rentnikud esitada tänavuse aasta 1. detsembrini, pärast seda toimub erastamine ainult avalikul enampakkumisel.

Kiisleri sõnul on paljud ettevõtjad huvitatud sellest, et saada seni linnalt renditud pinnad enda kätte. ?Linnavalitsus ei taha praegu sõlmida pikaajalisis lepinguid,? märkis ta. ?Rentnikud samas tahaks investeerida, aga ei julge.?

Samuti kiirendaks linnaosa vanema sõnul erastamine ka korteriühistute asjaajamisi. ?Kesklinnas on nad tihti maksujõulised, tahavad teha kiirelt ühte ja teist, näiteks vahetada maja katust. Kaasomanikust linnal tuleb samuti seda finantseerida, kuid tehinguks on vaja saada õigus volikogult ? see pidurdab arengut,? selgitas Kiisler.

Kesklinna valitsus on saanud pärast seadusemuudatust üle 30 avalduse mitteeluruumi erastamiseks, peamise küsimusena huvitab rentnikke alghind. Samas ootab linnaosavalitsus pindade hindamise tellimiseks volikogu erastamist võimaldavaid määrusemuudatusi.

Rendipinna erastamise vastu on huvi üles näidanud näiteks Narva kohvikut pidav OÜ Helvonia, Viru 20 asuva käsitöötoodete poe omanik AS Maret-M, Narva mnt 6 asuvat bistrood majandav OÜ Estkompexim, Niguliste 2 asuvat kauplust pidav AS Erveko, teiste hulgas ka mitmed apteegid.

Rävala pst 7 kaheksandat aastat tegutseva OÜ Puiestee Apteek juhataja Ülle Leissoo sõnul ei saa ettevõte tähtajatu rendilepingu korral end kindlalt tunda ning investeerida. ?Kui on ebakindel tunne, siis ei raatsi suuri kulutusi teha,? tõdes ta.

Samas aga on Leissoo sõnul apteekidele esitatud muude kaubanduspindadega võrreldes suuremad nõudmised kasvõi tööruumide ja ventilatsiooni osas, mis nõuab omakorda rohkem raha.

ERI Kinnisvara mitteeluruumide müügijuhi Rein Ruusmanni hinnangul korrastab linnapindade erastamine turgu, tekivad konkreetsed omanikud ning tulevikus on võimalik nende pindadega õige hinnaga kaubelda.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:19
Otsi:

Ava täpsem otsing