Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Kioski-äri kesklinnas kadumas

Andres Kärssin 04. aprill 2001, 00:00

Müügipaviljoni sulgemine kohaliku omavalituse poolt käib lihtsalt, õigemini see peaks lihtne olema. Kõige eelduseks on iseenesestki mõista just-just kehtivuse kaotanud tänavakaubanduse luba, mida enam ei pikendata. Keeldumise põhjusi on mitmeid, näiteks kauplemiskoha liigne amortisatsioon, kui bürokraatlikku väljendusviisi kasutada, või selle jalgujäämine mõnele tähtsale ehitusele või mõne seaduse eiramine.

Ametnik koos politseinikuga tuleb ja vaatab, kas kauplemisloa lõppemisega lõpeb ka kauplemine. Kui see nii ei ole, siis saab teha trahvi rikkumise eest, saab uksed kinni pitseerida, kohtus protsessida. Viimast võimalust saab kasutada ka kaupmees, kui peab omavalitsuse tegevust ebaõiglaseks.

Üleeile ennelõunal Viru hotelli kõrval Tammsaare pargi Uus-Vargamäe kohvikus sama stsenaarium käivituski: oli ametnik ? kesklinna valitsuse ettevõtlussektori juhataja Marika Pärn, politseinik ? vanemkonstaabel Einar Saar ja kaupmees ? ASi Liaania juhataja Leonid Lankernikov. Ja tuleb ka kohtuotsus, mida mõlemad pooled ootavad. Tegelikult on Okase-Lõokese arhitektuuribüroos ilmavalgust näinud viltuse klaasseinaga paviljon teravaid vaidlusi põhjustanud sellest ajast peale, kui Peoleo-Soots ta eelmise kümnendi lõpuaastail püsti pani. Nüüdsegi vastasseisu juured asuvad toonases ajas ning paviljoni ehitamise seaduslikkuses.

Kui Uus-Vargamäe paviljon arvestamata jätta, siis tegutseb Tallinna kesklinnas tänavakaubandusloa alusel praegu 177 kioskit või müügiletti. Aastaga on kümmekond müügikohta vähemaks jäänud, lähiajal on kunagist müstiliselt populaarset kioskibisnist ootamas veelgi tagasilööke. ?Kesklinna halduskogu võttis vastu otsuse, et uusi tänavamüügi kioske juurde ei luba,? teatab kesklinna vanem Siim-Valmar Kiisler. ?Oleme võtnud suuna kioskite arvu vähendamisele, et anda võimalus poodnikele.?

Linnaosa vanemale sekundeerib asevanem Kaia Sarnet: kesklinna kinnistutel oleks vaja remonti teha, samas ei saa lubada seda, et investorid teeks kaubanduspinnad korda, kuid samas kõrval kõnnitee odaval pinnal kaupleb konkurent. ?On renoveeritud kinnistuid, kus kiosk seisab just peaukse ees,? märgib ta.

Kui palju siis maksab see odav kõnnitee? Kesklinna valitsuse hinnakiri kõigub 60 kroonist 480 kroonini ruutmeetri eest kuus, kõik sõltub asukohast ja kaubagrupist. Sarneti sõnul on magusamad kioskikohad Tammsaare park, Musumägi, Pärnu maantee serv, Valli tänav ? eks ikka seal, kus palju liikumist. Kaubandusel on vana eduvalem: esiteks asukoht, teiseks asukoht ja kolmandaks asukoht.

Põhiline taks on 240 krooni ruutmeetri eest kuus. Seda maksavad nii sini-kollased R-Kioskid, muud ajaleheputkad ning ka lillemüüjad Viru tänava alguses. Viru väljaku punaste suitsuputkade alune pind on kaks korda kallim ? 480 krooni ruutmeeter. Samas üle tee asuvad lillemüüjad kunstiülikooli kõrval saavad platsi 60kroonise ruutmeetrihinnaga. 60 krooni ruudu eest maksab ka Lankernikovi firma Tammsaare pargis, aastas kokku umbes 56 000 krooni linnaosavalitsusele.

Politseinik, ametnik ja kaupmees istuvad kohvikulaua taga, liiguvad paberid ja valmib protokoll. Kesklinna valitsuse veendumuse kohaselt peab ajutise ehitisena ning detailplaneeringus märkimata paviljon olema linna maa pealt kadunud 1. maiks, kohviku vastu on ka muinsuskaitse- ja kultuuriväärtuste amet. Asemele tuleb muru või laste mänguplats.

Marika Pärn ja Leonid Lankernikov teavad teineteist hästi ? Liaanial on kioske mujalgi kesklinnas ning kauplemislubadega seoses on linnaosavalitsusse asja. Pärna sõnul on Lankernikov alati olnud korrektne, pikendanud õigel ajal lube ja maksnud rendiraha. ?Mitte üks paha sõna,? tõdeb ta. Pärn lisab, et Lankernikovil oli Uus-Vargamäe paviljoni eelmisel aastal ostes teada, et kauplemisluba seal ei pikendata, sest ees ootab lammutamine.

Lankernikov oponeerib, et 1999. aasta alguses muutunud seaduse kohaselt pole Tammsaare pargi paviljonis toimuv sugugi tänavakaubandus. ?Alates sellest ajast ei kuulu see objekt tänavakaubanduse objektide hulka,? märgib ta. Kumb see siis on, kas kiirelt ümberpaigaldatav kergkonstruktsioon või statsionaarne ehitis?

Lankernikovi sõnul sai ta 2000. aasta algul kesklinna valitsuselt kinnituse, et saab paviljoni kasutada kümme aastat, niikaua peab see vastu ka ehituslikku poolt arvestades. Mingeid takistusi toona kauplemisloa saamisel polevat olnud. ?Sellist paviljoni ei osteta üheks aastaks,? kurjustab mees. ?Nüüd öeldakse mulle, et see tuleb maha võtta ja rohi asemele istutada.? Liaania paviljoni saatus selgub kohtus.

Teiste tänavakauplejatega saab linn ilmselt protsessimata hakkama. Kadumas on kioskid, mis jäävad ette ehitustele, uutele kõnniteedele, liiklussõlmedele ja haljastusele, räägib Sarnet. Lähikuudel kaovad kioskid investorit ootavalt Viru väljakult, samuti kunstiülikooli ja ametiühingute maja vahelt, kuhu poole aasta jooksul hakatakse ehitama kõrghoonet või kaubanduskeskust. Veel viitab linnaosa abivanem Tartu maantee läbimurde alale ning Sõnajalgade krundile Vana-Viru tänava ääres. Nimekirjas on ka Kaarli puiesteel asuv legendaarne Võiroosi kohvik, paljude öiste uitajate viimane istumispaik.

Tallinna kesklinna piirkonnas on suuremateks kioskikettideks Lehti-Maja Eesti AS oma R-Kioskiga, AS Tsenter ja AS Darrand, vastavalt siis 21, 14 ja 11 kioskiga. R-Kioski turundusjuhi Mart Rammo hinnangul jätkub turul korrastumine ning üksiküritajaid jääb vähemaks. ?Suurel ketil on eelised turunduse osas, samuti elavad suuremad ketid üle mõne kioski sulgemise, väiksed mitte,? loetleb Rammo plusse.

Liaania paviljonist paarikümne sammu kaugusel pargi servas asub R-Kiosk. ?See ei sega kedagi, aga meie paviljon segab kõiki,? kurjustab Lankernikov kesklinna valitsusega.

Kesklinna valitsus kunagi popi kioskiäri järjepidevuse printsiibist suuremat ei pea. Lankernikovi sõnad selle kohta, et Tallinna kioskipidajad pidavat ametnikele pistist andma, lükkab linnaosavalitsus ümber.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing