Saksa suurtehing raputab Euroopa finantssektorit

Sirje Rank 04. aprill 2001, 00:00

Ühtlasi hakkavad tehinguga hargnema Teise maailmasõja järel kujunenud keerulised omandisuhted Saksa majanduses, tõotades lahti siduda miljoneid eurosid kasutamata kapitali.

Tehing, mille maksumuseks on 23,4 miljardit eurot ehk 365 miljardit krooni, toimub osaliselt aktsiavahetuse teel. Allianz omandab konkurendilt, maailma suurimalt edasikindlustusfirmalt Munich Re aktsiad Dresdner Bankis, andes vastu oma osaluse Saksa suuruselt teises pangas, HypoVereinsbankis.

Nii ei teki tehingu tulemusel Euroopa suurimal turul mitte üks, vaid kaks tugevat ja suurema iseseisvusega kindlustus-pangandushiidu. See sunnib ka teisi Euroopa rahandusfirmasid oma strateegiaid üle vaatama.

Allianz/Dresdneri grupist saab 100 miljardi eurose börsiväärtusega maailmas suuruselt neljas finantskontsern. Frankfurdi börsil tõuseb ühendfirma absoluutseks liidriks, edestades Deutsche Telekomi 40 protsendiga.

Grupi halduses on varasid üle 1000 miljardi euro, kokku 164 000 töötajat ning 1200 kontorit.

Saksamaal saab Allianz Groupist esimene USA Citigroupi laadne finantskaubamaja, kus kliendile pakutakse kõiki finantsteenuseid alustades tavalistest maksetest investeeringute ja pensionikindlustuseni välja. Kokku on grupil Saksamaal ligi 20 miljonit klienti.

Nõudlus finantsteenuste järele kasvab Saksamaal kiiresti seoses demograafiliste protsessidega, pensionireformi ning investeerimiskultuuri kujunemisega. Samal ajal kui kindlustusgruppide traditsiooniliste tegevusalade ? Allianzi puhul vara- ja kahjukindlustuse ning Munich Re?l edasikindlustuse ? kasumlikkus on järjest kahanenud.

Mõlema eesmärk oli laieneda pikaajaliste säästude turule, mis kasvab kiiresti koos sakslaste arusaamisega, et pensionipõlve kindlustamisel ei saa riigile lootma jääda. Seni polnud kummalgi veel vajalikku jaotuskanalite võrku.

Dresdneri ülevõtmisega saab Allianzi probleemi lahendatud ? Saksamaa suuruselt kolmandal pangal on lai kontorite võrk ning juhtiv positsioon varahalduses.

Samamoodi on HypoVereinsbank hea partner Munich Re?le. Pangal on ka suurim võrk Kesk-Euroopas ? lisaks Saksamaale tegutseb pank Austrias, Poolas, Ungaris, T?ehhis, Slovakkias ja Horvaatias.

?Aktsiate ristomandit vähendades loovad Allianz ja Munich Re eeldused vajalikeks reformideks Saksa finantsteenuste sektori struktuuris, mis parandab Saksa ettevõtete konkurentsivõimet ning tugevdab Saksamaa positsiooni finantskeskusena,? ütles Allianzi juhatuse esimees Henning Schulte-Noelle, kellest saab Allianz/Dresdneri grupi juht.

Sõja järel Saksa suurettevõtete, pankade ja kindlustusfirmade vahel kujunenud risti-rästi omandisuhted on takistanud uuendusi ning hoidnud kapitali aastaid portfellides kinni. Eeldused reformiks tekkisid aasta tagasi, kui Saksamaa valitsus otsustas taoliste osaluste müügist saadud tulu maksust vabastada.

Allianzi ja Dresdneri ühinemine ei lahenda siiski Saksa panganduse peamisi probleeme ? liigset pakkumist ja ebaausat konkurentsi riigipankadelt. See on aga oluline samm praegu madala tulususega sektori reorganiseerimiseks, kus järgmisena oodatakse ühinemisi välisriigi finantsasutustega.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing