Kolm karu, kes aimasid krahhi

Peeter Koppel 05. aprill 2001, 00:00

Ühendriikide aktsiaturgudel toimuvat ei saa juba aasta aega ühegi positiivse sõnaga iseloomustada.

Aasta tagasi ei osanud isegi enamik kogenud professionaale ennustada, et Nasdaqi üldindeks võib aastaga enam kui 5000 punktilt kukkuda 1700 punkti tasemeni.

End analüütikuteks nimetavad profid julgustasid investoreid unustama aktsia väärtuse mõõtmise traditsioonilised meetodid ning lähtuma sellistest tunduvalt abstraktsematest näitajatest nagu klientide arv, tuleviku kasvupotentsiaal ja parim stardipositsioon.

Siiski oli üldise optimistliku massipsühhoosi taustal ka neid, kes hoiatavalt näppu viibutades julgesid fundamentaalnäitajatele tuginedes kuulutada krahhi peatset saabumist ning riskida nii oma reputatsiooni kui ka rahaga.

Siinkohal ei ole mõeldud neid, kes leidsid keset juba hoos sisse saanud langust äkitselt, et internetiaktsiad võivad olla ülehinnatud, või neid, kes leidsid, et osta on juba hilja, küll aga oleks hoidmine jätkuvalt hea idee. Tuntud tegijatest tunnistas ühena esimestest end karuks ehk aktsiahindade kukkumisse uskujaks investeerimisele spetsialiseerunud ajakiri Barrons. Dow Jones & Co?le kuuluv ajakiri võttis skeptilise positsiooni juba kaks aastat tagasi, tuginedes internetifirmade analüüsile, kus juhiti tähelepanu sellele, palju neil ettevõtetel pangakontol raha on ning kaua sellest jätkuda võiks. Ei maksa unustada, et see toimus ammu enne, kui esimene noteeritud internetifirmake oli töötajaid vallandanud või paaniliselt hakanud otsima kasumisse jõudmise võimalusi.

Barronsi erilise negatiivse tähelepanu alla sattus internetikaubanduse pioneer Amazon .com, kelle ajakiri ristis tabavalt Amazon. bomb?iks. Barrons leidis, et maailma suurim interneti-kaubamaja kulutab tohutuid summasid ladudele ja marketingile ning võrreldes tavapärase jaemüügiga mingit kokkuhoidu küll ei saavutata.

Analüüsi tegemise hetkel enam kui 100 dollari tasemel kaubeldud Amazon.com?i väärtuseks hindas Barrons vähem kui 10 dollarit, mis on ka hind, kuhu ettevõtte aktsia on praeguseks oma langusspiraalis langenud.

Californias baseeruva Half Moon Bay nimelise konsultatsioonifirma investeerimisnõustaja Michael Murphy tunnistas end juba 1999. aastal aastal karuks ja soovitas võtta mõningates juhtivates internetiaktsiates sisse lühike positsioon. Murphy meelest oleks Amazon.com?i õige nimetus Amazon.org, sest kasumit sellelt ettevõttelt küll loota ei ole.

Murphy tõi välja asjaolu, et Amazonil ei läinud kuigi hästi isegi 1999. aasta jõuluperioodil ning õhku jäi rippuma küsimus, et kui ettevõte ei suuda korralikult raha teha niivõrd heades tingimustes, siis millistes tingimustes ta üldse suudab.

Turuosalised, kes fundamentaalnäitajad sootuks unustasid, neavad end nüüd maapõhja. Ometi ei saa öelda, et neid ei oleks hoiatatud.

Kolmas mainekas karu Prudent Bear Fundi fondijuht David Tice hoiatas juba mais 2000, et krahh on tulekul ning on praeguseni sügavalt pessimistlikult meelestatud. Tice toob oma seisukoha põhjenduseks asjaolu, et turuosalised pööravad siiani liigset tähelepanu ettevõtete suhtelisele odavusele võrreldes teiste ettevõtetega ja unustavad selle, et paljud aktsiad on fundamentaalnäitajaid vaadates siiani naeruväärselt kallid.

Tice usub tõsimeeli, et ees ootab pikaajaline aktsiaturgude depressioon ning Nasdaqi üldindeks võib enne tõusule pöördumist ära käia isegi allpool 500 punkti taset.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:20
Otsi:

Ava täpsem otsing