Algab motoringraja MM-hooaeg

Pille Russi 06. aprill 2001, 00:00

Vormel ühes ja CARTis on esimesed võistlused peetud, sel nädalavahetusel aga teeb avalöögi mootorratturite ringrajasõidu MM-sari.

Jaapanis Suzuka ringrajal toimuv etapp tähistab sarja 52. hooaja algust. Tegemist on maailma vanima ühegi katkestuseta peetud MM-sarjaga, millele jääb ühe aastaga alla isegi vormel üks. Rohkem kui poole sajandi vanune sari on aastate jooksul näinud rohkelt erinevaid maailmameistreid ja võistlusklasse ning loonud mitmeid suuri rekordeid.

Sarja esimene võistlus peeti 1949. aasta juunis Man?i saarel. MM-karusselli algusaegade üks parimaid piloote oli kindlasti britt John Surtees, kes võitis kahes erinevas masinaklassis ühtekokku seitse maailmameistritiitlit ning on tänaseni ainus mees, kes on pälvinud tiitlivõidu nii mootorratturite ringrajasõidu MM-sarjas kui ka vormel ühes.

Teine mees, keda tähelepanuta ei saa jätta, on austraallane Mick Doohan. Doohan võitis aastatel 1994 kuni 1998 viis järjestikust 500cm3 mootorrataste klassi maailmameistritiitlit ? saavutus, milleni ei ole jõudnud ükski teine motomees.

Kui vahepealsetel aastatel jagati motoringraja MM-tiitleid koguni kuues erinevas masinaklassis, siis praeguseks on neist alles jäänud kolm ? 125, 250 ja 500 cm3. Just nendes klassides selguvad eeloleval pühapäeval hooaja esimesed punktisaajad.

Väikseimatel, 125cm3 mootorratastel olid möödunud aastal esikolmikus itaallane Roberto Locatelli, jaapanlane Youichi Ui ja hispaanlane Emilio Alzamora. Locatelli ja Alzamora on nüüdseks võistlusklassi vahetanud, tiitlijahti sekkuvad seega uued nimed. Favoriitide hulka võib kindlasti lugeda mulluse hõbedamehe Ui, samuti tema kaasmaalased Masao Azuma ja Noboru Ueda. Tugevat konkurentsi on oodata itaallastelt.

Ka 250cm3 klassis on kaks eelmise hooaja medalimeest suuremasse masinaklassi üle läinud, lahkunud on prantslasest maailmameister Olivier Jacque ja MM-hõbe, jaapanlane Shinya Nakano. Suurim tiitlifavoriit on möödunud aastal pronksiga leppima pidanud jaapanlane Daijiro Katoh, unustada ei saa väiksemast klassist üle tulnud Locatellit ning Alzamorat. Konkurentsi peaksid pakkuma ka itaallane Marco Melandri, inglane Jeremy Williams, hispaanlane Alfonso Nieto jt.

500 cm3 on ainuke klass, kus teevad kaasa kõik mullused medalivõitjad. Eelmisel aastal olid esikolmikus ameeriklane Kenny Roberts jr ning itaallased Valentino Rossi ja Max Biaggi, kes tänavugi kuuluvad vaieldamatult suursoosikute hulka. Medalinõudlejaid on teisigi, näiteks jaapanlased Norifumi Abe ja Noriyuki Haga, austraallane Garry McCoy ja brasiillane Alex Barros.

http://www.f1today.com
http://www.formula1.com
http://www.atlasf1.com
http://www.galeforcef1.com
http://www.formula-1.ee
http://www.dailyf1.com

http://www.auto.ee
http://www.fia.com

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:08
Otsi:

Ava täpsem otsing