Tartu geenifirma murrab maailma

09. aprill 2001, 08:43

Tartu geenifirma Asper müüs Lõuna-Koreasse miljon krooni maksnud geenianalüüsi detektori ning loodab aasta lõpuks jõuda kuni 20 miljoni krooni suuruse käibeni, kirjutab Eesti Päevaleht.

?Inimkond oskab praegu DNAd lugeda nagu viieaastane laps raamatut,? rääkis Asperi juhatuse esimees Andrus Kaldalu. ?Tähed on küll teada, aga lugemine käib veerides. Asperi kohta võib öelda, et me oleme hästiarenenud viieaastane laps.?

Kaks aastat tagasi nelja inimesega alustanud ning nüüd ligi 40 töötajaga Asper analüüsib DNAd, et üritada kindlaks teha mõne senitundmatu geeni ülesanne.

Geeniteadlase Andres Metspalu ning kahe ameeriklase 1994. aastal USAs välja mõeldud geenianalüüsi detektor on geenide võrdlemise viimase järgu tööriist, mis DNAd arvutisse loeb, neid seal võrdleb ja tulemuse siis tavalise Exceli tabeli kujul väljastab.

?Tahtsime tegelikult sellist seadet USAs olles osta, kuid ei olnud mitte ühtegi,? rääkis üks Asperi asutajatest ning praegu firmas väikese osalusega Metspalu. ?Mõtlesime ta siis välja.?

Metspalu sõnul on praegu selliseid masinaid ka USA tootjatelt saada, kuid need on poole kallimad ning just hinna tõttu on Asper tänaseks müünud välismaale juba kaks detektorit.

Eesti Geenikeskuse juhatuse esimees Jaanus Pikani ütles, et Asper on oma toodetega maailmas tähelepanu äratanud ning on üks viiest Eestis tegutsevast biotehnoloogiafirmast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing