Pohlaku osavuse monument

Sulev Oll 10. aprill 2001, 00:00

Aivar Pohlak, FC Flora ja Lilleküla staadion on Eesti jalgpalli püha kolmainsus.

See peaks järjekordse kinnituse saama 2. juunil, kui jalgpalli MM-võistluste valikmängus kohtuvad Lilleküla staadionil Eesti ja Holland. Eeldatavasti istub Lilleküla jalgpallistaadioni vaimseks isaks nimetatav Pohlak mängu ajal loo?is, ümbritsetuna võimu-, raha- ja jalgpallimaailma vägevatest.

Pohlaku saladus põhineb põhjatu rahakoti asemel heal organisaatorivõimel, sest staadion ei valmi suures osas mitte tema ja FC Flora, vaid Tallinna linna, Rahvusvahelise Jalgpalliliidu ja UEFA rahaga.

Kui palju raha kulub staadioni valmimiseks, pole täpselt teada, sest koos staadioni kerkimisega on kasvanud rahasummad: 50 miljonit, 100 miljonit, 170 miljonit on staadioni maksumusena juba öeldud. Ilmselt pole viimanegi summa lõplik. Pärast staadioni avamist peaks veelgi kõrgemaks kerkima tribüün, katuse saama sisehall.

Kõige rohkem on Eesti jalgpalli, Aivar Pohlaku ja iseenda heaks rahakotiraudu paotanud Tallinna linnavalitsus, kes pani selle aasta eelarvest mängu 40 miljonit krooni. Vastavale lepingule kirjutasid eile alla Aivar Pohlak ja Tallinna abilinnapea Valentin Strukov.

Raha ei jõudnud kohe staadioniehitajate kätte siiski lihtsalt. Alles siis, kui Jüri Mõis jalgpallistaadioniga tegelenud abilinnapea Priit Vilba kõrvale lükkas ja projekti kureerimise kommunaalametile andis, hakkas raha staadioni suunas liikuma. Staadion tundubki olevat ka Jüri Mõisa personaalprojekt, üks neist suurehitistest, mille algus ja lõpp (?) jäävad tema valitsemisaega.

Priit Vilba, keda staadioniga seoses hakatakse ilmselt meenutama negatiivses plaanis, on omakorda Pohlakut ja FC Florat süüdistanud kehvas asjaajamises. Ka ehitusluba saadi Vilba andmetel alles vähem kui kuu aega tagasi. Hiline luba Pohlakut siiski ei takistanud, vajaliku paberi saamise ajaks tribüünid juba kerkisid ning muru ootas kevadet ja päikest.

Linnavalitsusele järgnevad staadionisse paigutatud summade poolest nn rahvusvahelised rahastajad. Rahvusvaheliselt Jalgpalliliidult on Pohlak oma ettevõtmise tarvis välja ajanud 30 miljonit, Euroopa alaliidult ehk UEFA-lt 10 miljonit krooni.

Kui palju FC Flora, mille presidendiks Aivar Pohlak on, ise projektile kulutanud on, pole täpselt teada. Tänavu on väidetavalt investeeritud 10 miljonit. Rahamuret leevendavad ka müüdud loo?id, mille hind algab 750 000 kroonist.

Samas taktis ehitusrahaga on kasvanud võimalike pealtvaatajate arv staadionil. Algsest 5000 huvilisest on saanud 15 000. Tõsi, Eesti-Hollandi mat?i ajal nad kõik veel staadionile ei mahu.

Pohlak on lubanud, et staadioni avamänguks mahub tribüünidele 9000 huvilist. Kõiki tribüüne ei jõuta valmis vaatamata sellele, et ehitusmehed puhkust unustades on asunud tegema 70tunniseid töönädalaid.

Lisaks veel õhus rippuvale avamängule on Pohlakul teisigi plaane, kuidas pealtvaatajaid staadionile tõmmata.

22. juulil plaanib FC Flora kohtuda Inglismaa kõrgliigaklubiga Ipswich Town.

6. augustil astub FC Flora vastu tõenäoliselt Flora endine väravavaht Mart Poom, kaitstes oma viimaste aastate koduklubi Derby County puuri.

Enne neid mat?e loodab Pohlak aga 15. juunil alistada Lilleküla staadionil koduse konkurendi Levadia, kes kaks aastat järjest on võitnud Eesti meistritiitli.

Selle aasta meistrivõistlused võidab aga FC Flora, on Pohlak lubanud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing