Teisipäev 6. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Suur vene äri väikeses linnas

Virkko Lepassalu 12. aprill 2001, 00:00

Linnaametnike andmetel on need tehingud osa kahe suurettevõtja, Nikolai Jugantsovi ja viinavabrikant Igor Savenkovi võidujooksust transiidikeskuseks saava Paldiski magusamate maatükkide pärast.

1999. a kohalt tagasi astunud linnapea Jaan Mölder oli üldsusele tuntud kui Savenkovi mõjualune. Ta olevat püüdnud kahe ärimehe vahel vahendajana esineda ning tema lähikondsetega seotud firmad on samuti tehingutes osalenud.

Paldiski linnavolikogu otsustest selgus, et Paldiski endise linnapea Jaan Mölderi õe korteris registreeritud AS Kalentek ostis linnavalitsuselt septembris 1997 35 000 krooniga hooned endisest sõjaväelinnakust nr 40. Tegemist on endise allveelaevnike õppekeskuse ehk nn Pentagoni taga asuva perspektiivika tööstuspiirkonnaga. Sinna viib raudteeharu, mis oli võimalik erastada ning tulevikus teistelt seda kasutada soovivatelt ettevõtjatelt maksu nõuda.

Dokumentidest selgub, et 1999. a augustis müüs Kalentek hooned edasi naftaärimehena tuntud Nikolai Jugantsovi puidutöötlemisfirmale TKE Grupp, kes erastas selle ümber 17 hektarit teenindusmaad. Sinna kerkis kiiresti tööstushoone.

ERI Kinnisvara müügijuht Rein Ruusmann väitis, et maa hinna käärid Paldiskis on 30?100 krooni ruutmeetri eest. Paldiski linnavolinikud on öelnud, et linn pidanuks hooned suurepärases tööstuspiirkonnas müüma mitte pool-riiulifirmale Kalentek, vaid hooned koos maaga kinnistuna otse ettevõtjatele (TKE-le). Nii oleks makseraskustes linn maa turuhindu arvesse võttes teeninud vähemalt paar miljonit krooni.

Kalentek kuulub äriregistri andmetel Evar Entsonile, kes kandideeris kohalike omavalitsuste valimistel Paldiski endise linnapea Jaan Mölderiga ühes nimekirjas Meie Kodu Paldiski ja pürgis ka Harju maakohtu kaasistujaks. Kalentekil puudub telefoninumber. Firma registreeriti Jaan Mölderi õe korterisse Tallinnas Pronksi tänaval. Jaan Mölder ütles selle kohta: ?Kellelgi pole keelatud anda oma postkasti kasutada.?

Linnavolikogu otsustest nähtub, et 2000. a oleks Nikolai Jugantsovile kuuluv TKE Grupp peaaegu saanud ühe krooniga tüki eest 10 kinnistu omanikuks Paldiski keskel Rae ja Lõuna tänaval. Sellisele linnavolikogu otsusele kirjutati 25. mail 2000 ka alla. Oktoobris 2000 see tühistati, sest selgus, et maa on kinnistusse kandmata, mistõttu ei saa seda müüa.

Linnavolinike sõnul tabas sama ebaõnnestumine ka Möldri lähikondlase Evar Entsoni OÜd Kalentek, kes tahtis Pakri ja Kivi tänaval osta kuus hoonet 12 000 krooni tükk. Need oleks saanud kinnistutena mitmekordse vaheltkasuga edasi müüa. Nagu TKE Grupp, pidi ka Kalentek jääma ootama maa kinnistusse kandmist, sest eelmise aasta lõpuks oli hoonete väikefirmadele müügi kahjulikkus linnavalitsuse jaoks liiga ilmseks saanud.

Vastukaaluks TKE-le on viinavabrikant Savenkovi mõjuringkonda kuuluv firma I.V.A.P.G. ostnud kunagisi ladusid, töökodasid jt hooneid. Samuti osteti võileivahinnaga endine ilmajaam looduskaunis kohas.

Paldiski maa tegelik hind nähtub ühest Paldiski linnavolikogu 1998. a jaanuari otsusest. Sellega otsustati USA firmale ACI Industries Ltd müüa 33,7ha kinnistu. Müügihinnaks kehtestati 60 000 dollarit ehk üle miljoni krooni.

Endised ja praegused linnaametnikud ei soostunud tehinguid Kalenteki jt firmadega kommenteerima. Abilinnapea Arvo Täks viitas oma ebapiisavale kogemusele ajakirjanikega ümberkäimisel, Jaan Mölder aga vajadusele küsimuste üle järele mõtelda.

Paldiski linn on viimastel aastatel vaevelnud maksuvõlgadega, sest linnakassas pole piisavalt raha. Kaitsepolitsei komissar Andres Kont on veebruaris öelnud, et linna pretsedenditult suured maksuvõlad on võetud uurimise alla. Paldiski eelmist linnapead Mati Kadakut karistas maksuamet 470kroonise rahatrahviga põhjusel, et Kadak ei kandnud üle füüsilise isiku tulumaksu. Kadak vaidlustas otsuse kohtus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:22
Otsi:

Ava täpsem otsing