Konkurents annab Brüsselile trumbid

Sirje Rank 16. aprill 2001, 00:00

Nii nagu turul lööb vaba konkurents hinna alla, võib ka Euroopa Liidu kandidaatriikide hulgas ergutatud võistlus Brüsselile mõned kulukad küsimused odavamalt ära lahendada. Kas tahtlikult või tahtmata on Euroopa juhtpoliitikud viimasel ajal bloki laienemisest kõneldes kiitnud nimepidi küll Ungarit, T?ehhit ja Eestit, ka Sloveeniat, ?unustades? Poola, kelle liitmisega on seotud kõige suuremad probleemid.

Varssavis igatahes on seda märgatud ning viimased uudised kõnelevad selgelt kasvavast rahutusest. Korraga ei ole Poola oma ?monopolis? ehk kindlas pääsus liitu esimeste hulgas enam kindel, ehkki riigi suurust ja kaalu arvestades pole selles tõsiselt kahtlejaid kunagi olnud.

Siiski on Poola hääletoon läinud Brüsseli suunal palju leplikumaks. Hiljaaegu nõustus Poola loobuma üleminekuaja taotlustest mitmetes suuri kulutusi nõudvates keskkonnaküsimustes. Läinud nädalal teatas Poola pealäbirääkija Jan Kulakowski, et ümbervaatamisel on Poola seisukohad ka energeetika, transpordi, maksustamise ja konkurentsi küsimustes. Opositsioonist kostab hääli, et vastu pole mõtet ajada Ida-Euroopa tööjõu vaba liikumist tõkestavale piirangule, kuna kandidaadi staatuses ei ole Poolal lihtsalt manööverdamiseks ruumi. Seda pealegi tosina riigi konkurentsis, kus esimeste pääs blokki näib 2004. aastal olevat reaalne, teine ring aga võib venima jääda mitmeteks aastateks.

Võrreldes Eestiga, kel on läbirääkimistel Euroopa Liiduga suletud 31 peatükist 18, on Poolal seni kõnelused lõpetatud 14 alal. Ja kõige raskemad teemad on ees. Lootused kiirendusele Rootsi eesistumise ajal pole Poola puhul paika pidanud.

Kandidaatriikide vahel käivitunud võistlus tõotab seal reformideks vajalikke raskeid otsuseid kiirendada, vähendades nii Brüsselile lõppkokkuvõttes nii laienemise kulu kui riski.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing