Töötajate kindlustamine joogiveega ei peaks olema erisoodustus

Jüri Kalda 16. aprill 2001, 00:00

Ettevõte annab oma töötajatele kasutada nt mobiiltelefoni ja kehtestab limiidi, mille ulatuses teostatud kõned loeb ettevõtte kuludeks, seda ületava osa peab töötaja palgast kinni. Erisoodustust ei teki. Kas maksuameti silmis võib tekkida probleeme?

Tõenäoliselt maksuametiga selles osas probleeme ei teki. Kirjeldatud teguviis eeldab ka töötajaga kirjaliku kokkuleppe sõlmimist.

Millised töötervishoiuga seotud meditsiinilised uuringud on maksuvabad? Kuidas peab töötervishoiuarst need vormistama? Näiteks: Kas stressipinge (tööst tingitud) puhul on südameuuring (koormustest) seotud töötervishoiuga?

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 alusel peab tööandja analüüsima ja kaardistama töökeskkonna riskitegurid ning selle alusel määrama tervisekontrolli ulatuse. Tööandja on kohustatud korraldama töötajate tervise kontrollimise jm töötervishoiuteenuste osutamise ja kandma sellega seotud kulud. Samuti on olenevalt töö laadist tööandja kohustatud andma töötajatele oma kulul isikukaitsevahendid, tööriietuse ning puhastus- ja pesemisvahendid.

Kui arst määrab tervisekontrolli käigus terviseuuringud, on ka nende kulu maksuvaba. Kui koormustest on stressiuuringuks hädavajalik, on ka see maksuvaba. Ilmselt jääb arsti otsustada, millised uuringud on töötamisega seotud töötaja tervise kontrolliks vajalikud. Eraldi on kehtestatud tervisekontrolli nõuded kuvariga töötajatele (valitsuse 15.11.2000. a määrus nr 362). Sellega nähakse ette silmade, nägemise ning luu- ja lihaskonna kontroll.

Ettevõte korraldab reklaamikampaania, mille käigus teatud mahus teenuseid kasutanud klientide vahel loositakse välja teenuse kasutamisega seotud kaupu. Kaubad on ostetud teistelt äriühingutelt (nt internetiteenuse kampaanias loositakse arvuti). Kas loositud kaupu võib käsitleda reklaamikuluna või ainult kingitusena?

Kampaania käigus võitjale kingitud arvuti võib kuluarvestuses (raamatupidamises) olla kajastatud reklaamikuluna, kuid TMS § 49 tähenduses on tegemist kingituse tegemisega (kui arvuti saab oma töötaja ? siis on see erisoodustus § 48 tähenduses).

Kuidas määrata kindlaks töötaja ja külaliste/äripartnerite osa arvest ärilõuna korral? Kas võib summa jagada vastavalt osalejate arvule või peab keegi suutäisi lugema (kes mida sõi)? Kas kassat?eki lisamine toitlustuse arvele on kohustuslik (kui on olemas raamatupidamise seadusele vastav arve)?

Osalejate koosseis märgitakse arvele vastuvõtja poolt. Kui te kirjutate, et 2 oma töötajat ja 2 külalist, siis on võimalik 50% arve maksumusest lugeda erisoodustuseks. Ei ole keelatud ka suutäisi lugeda ja märkida, et oma töötajate kulu on 10% arvest. Näiteks pakuti külalistele joovastavaid jooke ja vastuvõtjad loobusid sellest. On ka võimalik, et vastuvõtu kohta koostab restoran kaks eraldi arvet: külaliste arve (vastuvõtukulu) esitatakse raamatupidamisele ja oma töötajad tasuvad oma arve ise.

Kas maksumaksja peab tõestama, et ta ei ole andnud töötajale sõidukit kasutamiseks isiklikul otstarbel või peab maksuamet tõestama, et seda on tehtud? Kui maksumaksja peab dokumenteerima/tõestama, siis kuidas?

Kui maksuametil tekib kahtlus sõiduki kasutamise osas ja ta nõuab ettekirjutusega maksude tasumist, on ettekirjutuse vaidlustamisel maksumaksja kohustus tõestada, et maks määrati valesti. Kui puudub autode kasutamise kord, on hiljem ilmselt keeruline või kulukas tõestada, et erasõite ei tehtud. Kui sisekord näeb ette, et pärast tööpäeva lõppu pargitakse autod firma territooriumil või parklas ja erasõite ei lubata, pole ka alust väita, et erisoodustusi on tehtud. Seejuures ei soovita neid reegleid rikkuda, sest ka maksuametnikud on inimesed, kes näevad ja kuulevad. Näiteks kui teil on tavaks last kooli sõidutada, on kindel, et teid ka märgatakse ja eelnevad väited võidakse vaidlustada.

Kas ettevõtte poolt töötaja või tema lähisugulase surma puhul kaastundeavalduse või pärja maksumus on erisoodustus?

TMS § 48 kohaselt on erisoodustus igasugune kaup, teenus, loonustasu või rahaliselt hinnatav soodustus või kingitus, mida antakse töötajale seoses töösuhtega. Töötaja surma korral pärja loovutamist ei saa kuidagi sellele isikule rahaliselt hinnatava kingitusena käsitleda, sest kadunuke ei saa selle tarbimis- ega muid omadusi enam kuidagi kasutada. Samuti ei ole kaastundeavaldusel selliseid omadusi, mida erisoodustuseks lugeda.

Kas nõukogu liikme majutuskulud ja sõidupileti maksumus on erisoodustus, kui nõukogu liige ei ole resident ja tema töökoht (lähtekoht) ei ole Eesti Vabariik?

See küsimus on õiguslikult puudulikult reguleeritud. Maksuvabad on sätestatud piirmäärades vaid töölähetusega seotud kulud. Töölähetus algab ja lõpeb firma asukohas. Nõukogu liige täidab Eestis oma ametikohustusi ja peab saama selle eest ka tasu, mida maksustatakse palgatuluna. Sellega peab ta ise oma kulud kinni maksma nagu ka töötaja tasub oma töölesõidu kulud maksustatud palgatulust.

Firma organiseerib spordivõistluse, millest võtavad osa nii oma töötajaid kui ka näiteks äripartneri töötajaid. Kuidas tasuda makse?

Tõenäoliselt on tegemist vastuvõtukuludega TMS § 49 tähenduses. Oma töötajatega seotud kulude osa on võimalik maksustada ka § 48 alusel erisoodustusena.

Kas ostetud joogivesi on tavaline kulu või erisoodustus?

Kui firmal ei ole oma kaevu, on kõik vesi, olenemata pakendist (ka kraanivesi) vaja osta. Tööandja on kohustatud kindlustama töötajad oma kulul joogikõlbliku veega ja see ei ole erisoodustus. Olukord on õiguslikult reguleerimata ja seetõttu oleneb maksustamine maksuameti suvast.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing