Korteriremondiks sõlmitud kirjalik leping säästab raha ja närve

Pekka Järvinen 18. aprill 2001, 00:00

Tihti arvatakse, et väikeste ehitus- ja remonditööde puhul ei ole lepinguid tarvis, piisab sellest, et hinna, tööde kestvuse ning üldpõhimõtete osas on teostajaga kokku lepitud.

Peaaegu alati on selliselt alustatud tööde tagajärjeks rahulolematus ja erimeelsused kokkuleppinud poolte vahel.

Seetõttu on eriti tähtis kirjalikult vormistada spetsifikatsioon tööde kohta, milles pooled kokku lepivad. Nendele spetsifikatsioonidele (ja vajaduse korral joonistele) tuginedes on võimalik kokku leppida hinna, maksetingimuste ja -graafiku ning muude vajalike üksikasjade suhtes.

Kui lepinguid sõlmides kasutatakse ehituses käibel olevaid lepingunäidiseid ja nende lisasid, tulevad seda sõlmides kergemini meelde seadusega reguleerimata üksikasjad, mille tingimused tuleks eraldi lepingus sätestada.

Teisest küljest saadakse kokkuleppe aluseks ?mängureeglid? ehk üldised lepingutingimused.

Tasub meeles pidada, et üldiselt on mõlemal lepingupoolel lepingust lähtuvaid õigusi ja kohustusi ning need kehtivad võrdselt kummagi osapoole suhtes.

Lisaks tavapärastele lepingu sätetele (vt kõrvalolevat loetelu), on lepingu iseloomust sõltuvalt ja tellija enda huvides vaja mõnikord lisada lepingule ka paragrahvid hinnamuutuste mõju kohta töövõtuhinnale. Soovitav on siiski lepingusumma ja hinnad lepingus fikseerida.

Lisaks võib veel lisada tingimused tellija poolse tööde katkestamise võimaluse kohta, tööde ulatuse suurendamise või vähendamise, lisa- ja ümberehitustööde hindamise põhimõtete, järelevalve teostamise, erimeelsuste lahendamise ja muu sellise kohta.

Meeles tuleb pidada, et hästi koostatud lepingu abil välditakse hilisemaid lõputuid vaidlusi lepingupoolte vahel ja lõpptulemus määratletakse sama täpselt nagu tööde teostamise mängureeglidki.

Kui sellest hoolimata tekib lepingupoolte vahel erimeelsusi lepingu objektiks olevate tööde suhtes, on olemas alus, millest lähtuvalt asjatundjad ning viimase võimalusena kohtusüsteem, saavad lahendada tüliküsimused ja otsustada osapoolte nõuete õigsuse üle.

Asjatundlikkus väiketöövõtulepingu sõlmimisel on tellija jaoks arvestatav garantii selle kohta, et ta saab just sellise teostuse, mida arvab ennast tellivat ning kui töövõtja oma lepingujärgsed kohustused täitmata jätab, ei põhjusta see tellijale suurt majanduslikku kahju.

Ehitusala spetsialistil kulub väiketöövõtulepingu tegemiseks või selle komplekteerimise juhendamiseks mitte rohkem kui paar tundi ja sellest tulenev nii materiaalne kui ka moraalne kasu võib olla vägagi märkimisväärne.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing