Laupäev 25. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Dividend: tasu kapitali kasutamise eest

20. aprill 2001, 00:00

Aktsia ostmisega muutub investor automaatselt ettevõtte üheks omanikuks. Omaniku staatus annab ka teatud õigusi.

Peamiseks neist on õigus osaleda ettevõtte juhtimises aktsionäride üldkoosolekul osalemise ja hääletamise kaudu. Teiseks peamiseks õiguseks on saada dividendi juhul, kui juhatus teeb vastavasisulise ettepaneku ning aktsionärid selle üldkoosolekul ka heaks kiidavad.

Aga mis on dividend? Dividendid on ettevõtte see kasumiosa, mis makstakse välja aktsionäridele ehk ettevõtte omanikele. Tavaliselt on dividendi puhul tegemist rahalise väljamaksega, kuid erandina võib ettevõte maksta dividende ka aktsiates. Dividend on sisuliselt tasu investori raha kasutamise ja võetud riski eest. Dividendide maksmine toimub Eesti seaduste järgi korra aastas ning dividende maksev ettevõte peab dividendide maksmiseks olema jooksvas kasumis.

Välismaal on levinud dividendide maksmine kord kvartalis ning ettevõtte võib maksta dividende möödunud perioodide jaotamata kasumi arvelt ka siis, kui ta on jooksvas kahjumis.

Kui ettevõtte maksab dividende aktsiates, siis sellisel juhul ettevõte konverteerib dividendideks mõeldud kasumiosa oma aktsiakapitali ning aktsionär saab vastavalt oma aktsiate arvule juurde ettevõtte aktsiaid. Sellist teguviisi nimetatakse fondiemissiooniks.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:24
Otsi:

Ava täpsem otsing