USA seisak puudutab Euroopat õrnalt

Tõnis Arnover 27. aprill 2001, 00:00

USA-le ennustab EK majandusprognoosi tutvustanud EK majandusvolinik Pedro Solbes tänavuseks majanduskasvuks 1,6%, avaldades lootust, et USA majandusseisak on V-kujuline ja pöörab teisel poolaastal intressialandamiste mõjul taas tõusule.

Ehkki Euroopa Liidu (EL) ekspordist läheb USAsse ainult 10%, on Ameerika majandusraskused ometi sundinud Euroopa Komisjoni ELi majanduskasvuprognoosi alandama 3,2 protsendilt 2,8-le. Otsest majanduslikku mõju USA seisakul eurotsoonile ei ole, sest see 10% ekspordist moodustab vaid paar protsenti ELi sisemajanduse kogutoodangust (SKT). EK näeb põhilist ohtu selles, et väheneda võivad investeeringud Ameerikast Euroopasse ning probleeme võib tulla valuutakurssides ja aktsiaturgudel. Kõigele vaatamata on Euroopa Komisjon optimistlik, sest mulluse hea majanduskasvuaasta järel on ELi siseturul nõudlus tugev ja peaks saama uut hoogu aasta teisel poolel, kui palgad tõusevad, hõive suureneb ja maksud vähenevad.

Teised ennustajad on Euroopa majanduse tulevikuväljavaadete suhtes vähem optimistlikud. Nii prognoosib Euroopa Keskpank ELi 2001. a SKT kasvuks 2?2,5% ning Rahvusvaheline Valuutafond (IMF) 2,4%.

Kõige nõrgemini läheb Euroopa suurimal majandusel Saksamaal, kus majanduskasv aeglustub 2,8 protsendilt 2,2-le. Põhjuseks USA mõju, taasühinemise kulud ja majandusstruktuuri jäikus.

EK majandusvolinik Pedro Solbes tõdes, et kõigis kandidaatriikides, kelle majandus on üha tihedamalt seotud ELi omaga, jätkub hea majanduskasv.

Suurimat ehk kuueprotsendilist SKT kasvu ennustab EK Eestile nii sel kui järgmisel aastal. Eesti majanduse integreerumine ELi omaga ja madal palgatase hoiavad Eestis head ärikliimat, tänu millele suurenevad kodu- ja välismaised investeeringud ning püsib korralik kodumaine nõudlus.

EK hinnangul jätkub lähiaastatel Eesti ekspordi üle 10% ulatuv kasv, mis ei saavuta siiski eelmise aasta enam kui 20protsendilist kasvu. Tänu kaubanduse soodsale arengule ennustatakse Eestile kaubandus- ja maksebilansi defitsiidi vähenemist. Töötuse 13,5protsendilise tase ei alane.

Meie naabritele Lätile ja Leedule ennustab EK tänavuseks SKT kasvuks vastavalt 5,5 ja 3,5% ning ka seal toetab seda eelkõige kodumaine nõudlus. Põhiliselt ekspordipartnerite probleemide tõttu kahaneb nende ekspordi kasvutempo vastavalt 8 ja 8,5 protsendile.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:25
Otsi:

Ava täpsem otsing