Kolmapäev 22. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Klaassein tõkestab tuld vähemalt pool tundi

Märt Mathisen 02. mai 2001, 00:00

Ehitiste turvalisuse juures on üks olulisimaid aspekte vastupidavus võimaliku tulekahju korral. Lisaks automaatsetele tuletõrjeseadmetele on väga oluline koht tule leviku takistamisel. Kiviseinte ja rauduste rohkus ei mõju aga kuigi hästi ehitise arhitektuursele võluvusele. Õnneks pole tulekindlus tänapäeval probleemiks ka klaasustele ja -seintele, mis võimaldavad tõsta ehitiste turvalisust ja vähendada võimalike tuleõnnetuste tõsidust seejuures klaustrofoobiat tekitamata.

Enimlevinud tulekindluse klass klaaskonstruktsioonide puhul on E30, mis tähistab elemendi võimet takistada tuld poole tunni jooksul. Terasprofiilidest klaasukse või -seina puhul ei tõsta selline nõue isegi oluliselt toote hinda juhul, kui lepitakse armeeritud klaasiga, mis aga ei pruugi rahuldada konstruktsioonile esitatavaid visuaalseid nõudmisi.

Kohtades, kus läbi klaasi paistev traatvõrk pole vastuvõetav, on võimalik kasutada spetsiaalmenetlusel karastatud tuletõkkeklaase, mis väliselt ei erine millegi poolest tavaklaasist, kuid on võimelised tuld tõkestama isegi kauem kui pool tundi. Eestis on Päästeamet heaks kiitnud lisaks E30-le ka E60 tulepüsivusega (st tund aega tuletõket) klaaskonstruktsioonid, põhimõtteliselt on aga võimalik valmistada ka 90minutilise vastupidavusega klaastarindeid. Kõik tulekindlaks karastatud klaasid on ühtlasi ka tavalisest märksa vastupidavamad turvaklaasid, mis purunemisel ei anna lõikavaid kilde.

E-tuletõkestusklassi puhul säilib aga veel üks oht ? nimelt takistab selline uks või sein küll tule levikut, kuid mitte leekidest tekkiva ülikõrge temperatuuri kiirgumist teisele poole tuletõkketarindit. Seda ei saa aga lubada näiteks juhul, kui leviv kuumus võib ohustada hoonest evakueeruvaid inimesi või muuta kergesti süttivaid materjalid uuteks tulekolleteks.

Sellist ohtu on võimalik vältida spetsiaalsete klaaside kasutamisega, maksmata lõivu avarusele. Sel juhul läheb vaja EI klassi tuletõkestusklaasi, mis tulekahju korral muutub läbipaistmatuks poorseks kuumust isoleerivaks seinaks. Neid klaase valmistatakse erinevais vastupidavusastmeis poolest kuni kahe tunnini (EI120). Selline efektiivne lahendus kõrgendatud nõudmistega konstruktsioonidele on aga juba tavalisest oluliselt kallim.

Uusehitiste puhul on tänapäevastele ohutusnormidele mittevastavad lahendused välistatud, kuna juba projekteerimisstaadiumis pannakse paika kõigile konstruktsioonidele esitatavad nõudmised ja objekti ei saa kasutusele võtta ilma Päästeameti heakskiiduta.

Küll aga on hulgaliselt juba aastakümneid kasutuses olevaid objekte, mille ehitamise ajal kehtinud normatiivid tänapäevastest tublisti erinevad. Et vältida hilisemaid asjatuid lisakulutusi, tuleks ühiskondlikke hooneid renoveerima asudes paralleelselt uute arhitektuursete lahenduste otsimise ja vajalike finantside kalkuleerimisega täpsustada ka Päästeameti poolt esitatavad nõudmised konstruktsioonide tulepüsivusele ja evakuatsiooni tagatavusele. Vastasel juhul võib mõni esmapilgul väheolulisena paistev nüanss hiljem üle jõu käivalt kulukaks osutuda ning kogu projekti peatada.

Kui Päästeameti spetsialistid on projektlahendused heaks kiitnud, tuleb tulekindlate konstruktsioonide otsimisel hoolikalt jälgida, et ka võimalikul valmistajal oleks vajalike toodete kohta Eesti Vabariigi Päästeameti Sertifitseerimisbüroo poolt väljastatud kehtiv sertifikaat.

Ka piiratud eelarvega maadeldes tuleb väga ettevaatlikult suhtuda odavatesse sertifitseerimata lahendustesse, et säästetud kroonid hiljem liig kallilt kätte ei maksaks.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:26
Otsi:

Ava täpsem otsing