Eluasemelaenu hind Eestis võrdne Soomega

Merike Ojasson 03. mai 2001, 00:00

Kui Eestis on eluasemelaenu intress langenud 8 protsendile ja aastainflatsioon on 5 protsenti, siis Soomes tuleb maja või korteri ostuks võtta 6?7protsendilise intressiga laen, millest inflatsioon võtab 3%. Reaalintressid on nii Eestis kui Soomes seega 3?4 protsenti.

Selle aasta esimese kvartali eluasemelaenude käive oli Eestis 410,9 miljonit krooni. Aastaga on käive suurenenud ligi 35 miljoni krooni võrra, keskmine laenusumma suuruses 200 000 krooni on jäänud samaks. Võrreldes kahe aasta taguse ajaga võetakse täna korteri või maja jaoks laenu 2,5 korda rohkem.

Ühispank teatas eile, et toob turule kõrgharidusega noortele mõeldud 8% intressiga eluasemelaenu, mille jaoks ei ole vaja lisatagatist ega omafinantseeringut.

Ühispanga eralaenude arendusjuht Triin Messimas nimetas uue laenutoote põhiliste plussidena omafinantseeringu nõude puudumist ja võimalust arvestada laenusummasse kõikvõimalikud laenuga seotud maksud alates notaritasudest kuni kindlustusmakseteni.

Viieks aastaks on kinnitatud 8protsendiline intressimäär, sealt edasi sõltub intress ka Euriborist.

Uudne on võimalus, et laenu võib tagada füüsiliste isikute käendusega. Juhul kui ostetav korter või maja jääb põhitagatiseks ning käendused on lisatagatiseks, on nõutav 10protsendiline omafinantseering.

?Noorte eluasemelaenu idee tuli, mõeldes nende noorte peale, kes on võtnud õppelaenu ning kellel puudub raha, tööstaa? või sissetulek, et praeguste nõuete järgi laenu saada. Tahame neid panga juurde kinnitada,? selgitas Messimas.

Tema sõnul ei ole noorte eluasemelaen panga jaoks väga suure riskiga laenutoode. ?Praktika näitab, et eluasemelaen on üks paremini tagastatavatest laenudest. Inimesed elavad ju oma majas või korteris ega taha sellest loobuda,? lisas Messimas.

Gaasiautomaatika lukksepana töötav Erik Kaste oli Ühispanga laenutootest kuuldes üsna üllatunud. ?Uurin just pankade laenutingimusi, sest tahan hakata maja ehitama. Taotlen noore pere laenu, aga kui seda ei saa, siis võtaksin ükskõik millist laenu. Hakkan kasvõi osakaupa laenama ja maja ehitama. Kõige rohkem muretsen omafinantseeringu nõude pärast, sest kinnisvara mul ei ole ja kodumasinad ju arvesse ei lähe,? sõnas Kaste.

Hansapanga jaoks ei olnud omafinantseeringuta eluasemelaen üllatuseks, samas eeldab see seal lisatagatist. Hansapanga eralaenutoodete arendusosakonna juhataja Kersti Arro sõnul võib Hansapangast lisatagatise olemasolul juba kaks aastat kodulaenu võtta nullprotsendilise intressiga. Samas tuleb arvestada, et mida väiksem on omafinantseering, seda suurem on laenukohustus.

?Hansapangast saab võtta ka viieks aastaks fikseeritud intressimääraga koduliisingut, kodulaenu ja noore pere laenu,? kinnitas Arro.

Enamik panku pakub korteri või maja ostmiseks-renoveerimiseks mitmeid laenuvõimalusi. Sihtasutuse KredEx garantiiga noore pere ja noore oma kodu laenudel on nõutav vähemalt 10% omafinantseering.

Lisaks sellele on Ühispangal, Nordeal ning Sampo pangal tavaline eluasemelaen ning Hansapangal kodulaen. Siin sõltuvad intressimäärad laenusumma suurusest ja tagatise liigist, intressile võib lisanduda riskitasu. Enamasti on vajalik 33?34% omafinantseering, mis väheneb lisatagatiste korral.

Hansa Liisingu kinnisvaraliisingu projektijuht Sven Soomuste kinnitas, et näiteks kodulaenu ja koduliisingu puhul tuleb intressimäärades erinevus sisse siis, kui omafinantseering on alla 33 protsendi.

?Liising liigub sarnaselt Hansapangaga turuga kaasa. Koduliisingu müük on oluliselt suurenenud, sest koostöös panga laenuosakonnaga suudame pakkuda oma lahenduse enamikule klientidele, kes Hansa Grupi poole pöörduvad,? ütles Soomuste.

Hansapank on koostöös Merko Ehitusega lubanud sel kevadel käivitada ka peremaja projekti. Ehitusfirma projekteerib ühekorruselised puitelamud, mille juurde võib tulevikus teha ka juurdeehituse. Maja maksumusena on välja reklaamitud 640 000 krooni, 100ruutmeetrise elamu puhul hakkab laenusumma olema igakuiselt 3800 krooni.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing