Pühapäev 26. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Võlgade tasumises tuleb kokku leppida enne tehingu sõlmimist

Pille Pettai 07. mai 2001, 00:00

Korteriühistuseaduse kohaselt peab korteriomandi võõrandaja või pärandaja poolt tasumata jäetud majandamiskulud ja muud maksed tasuma korteriomandi omandaja ehk ostja.

Muidugi esineb ka juhtumeid, kus ostja ja müüja on ostu-müügilepingus kokku leppinud, et võlgnevused kohustub kustutama müüja. Vaidluse puhkemise korral tuleb lähtuda siiski seaduses sätestatust.

Korteriomandi võõrandamisel ja pärimisel hinnatakse selle väärtust koos korteriomaniku varaliste kohustustega korteriühistu suhtes ja osamaksuga korteriühistu varas. Eellepingus või võlaõiguslikus lepingus on võimalik kokku leppida, et asjaõiguslepingu sõlmimise päevaks kohustub müüja kõik võlgnevused korteriühistu ees tasuma. Samuti saab ostu-müügilepingus sätestada, et ostja ostab korteri madalama hinnaga, kui müüjal on näiteks võlgnevus korteriühistu ees.

Korteriühistuseaduse kohaselt loetakse korteriühistusse kuuluva korteriomaniku korteriomandi võõrandamisel omandaja korteriühistu liikmeks astumise päevaks omandiõiguse ülemineku päeva. Seega, korteriomandi omandaja saab korteriühistu liikmeks päevast, millal omandaja kantakse kinnistusraamatusse korteriomandi omanikuna. Samal ajal lähevad uuele omanikule üle korteriomandi võõrandajale kuuluvad korteriühistu liikme õigused ja kohustused.

Korteriühistute suhtes, mille liikmed ei ole korteriomandeid seadnud, kohaldatakse korteriühistuseaduse sätteid. Kuivõrd korteri kui vallasasja puhul läheb korteri omandiõigus omandajale üle ostu-müügilepingu sõlmimise hetkest, saab uus omanik samaaegselt ka ühistu liikmeks.

Küll aga on korteri kui vallasasja uuel omanikul kohustus pärast omandiõiguse ülemineku päeva sellest korteriühistut teavitada. Sealjuures on seaduses lahtiseks jäetud teavitamise vorm, mistõttu võib selle teate edastada ka suuliselt.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing