Teisipäev 28. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eksport päästis ehitusmaterjalitööstuse

Enno Rebane 09. mai 2001, 00:00

Selle aasta I kvartalis jagunesid ehitusmaterjalide tootjad laias laastus kahte leeri ? neil, kelle toodangust suur osa eksporditakse, läks hästi, kodumaisele turule tootjatel olid aga I kvartali tulemused kehvemad.

Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liitu kuuluvad ettevõtted müüsid 2001. aasta esimeses kvartalis oma toodangut 335 miljoni krooni eest (+7% 2000. aastaga võrreldes), sealjuures eksporditi oma toodangut 103,5 miljoni krooni ulatuses, mis tähendab 39% suurust kasvu eelmise aastaga võrreldes.

Paraku tuleneb see sellest, et kohaliku turu ehitusmaterjalide nõudlus oli väiksem kui eelmisel aastal. Kui võrrelda ekspordi kasvu numbreid (+39%, ekspordi osatähtsus müügis 31%), on selge, et Eestis toodetud ehitusmaterjalide siseturu müügitulemus langes.

2001. aasta kogutulemuse suhtes ei ole Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu liikmed nii optimistlikul seisukohal kui aastavahetusel. Siis ennustati kuueprotsendilist tõusu möödunud aasta müügitulemuse suhtes, praeguseks on prognoos taandunud 2,5protsendilisele kasvule.

Ennekõike võib tagasihoidlikku tulemust näha betoontoodete ja vastavate materjalide müügitulemusele tuginedes. Nii tsemendi kui liiva müük vähenes, raudbetoontoodetest müüdi oluliselt vähem nii karkassielemente kui õõnespaneele. Positiivsena mõjub ASi Betoneks ja ASi Tartu Maja Betoontooted eksporditulemus. Neist esimese eksport ulatus 40 protsendini tema ehitusmaterjalide müügikäibest, Tartu Maja Betoontoodetel aga ületas 60 protsenti, millega ollakse ekspordiprotsendi poolest oma toodangu müügis ehitusmaterjalitootjate hulgas koguni teisel kohal.

Ootame betoonehituse elavnemist II kvartalis, et aprillis väljakuulutatud konkursile Aasta Betoonehitis 2001 esitatavate ettepanekute nimekiri võimalikult pikk oleks. Nimelt võib käesoleva aasta lõpuni esitada konkursile ajavahemikus september 2000 ? detsember 2001 valminud betoonehitisi.

Mõnevõrra on I kvartalis kasvanud soojustusmaterjalide ja seinamaterjalide müük (vastavalt +10% ja +20%). Veelgi edukamad on olnud katusematerjalide müüjad, nende müügitulemuse paranemise juures on oluline osa ekspordil ? nii Wiekor, Est-Stein B, ESCO kui Rannila Profiil on eksportinud vähemalt kolmandiku oma toodangust.

Suurima ekspordi osakaaluga ongi AS Wiekor (eksportkäive moodustab ca 90% ehitusmaterjalide müügikäibest), üllatuslikult järgneb talle AS Tartu Maja Betoontooted (üle 60%). 50 protsendist suuremat näitajat omavad veel AS Rannila Profiil, AS Kunda Nordic Tsement, AS Fenestra, AS Rationel Eesti, AS Wienerberger, pea poole oma toodangust ekspordivad AS Optiroc ja OÜ Mira Ehitusmaterjalid.

Alates jaanuarist kuulub keskkonnajuhtimise sertifikaadi väljateeninute hulka AS Kunda Nordic Tsement. II kvartalis käivitab uued suitsufiltrid oma Häädemeeste tehases AS Optiroc.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing