Säästumarketi ostnud Soome Kesko jätkab Eestis laienemist

Andres Kärssin 10. mai 2001, 00:00

Kesko Food Balticsi presidendi Timo Valla sõnul on Säästumarket ainuke sellise kontseptsiooniga kett Balti turul ning selle omandamine sobib hästi seni peamiselt hulgikaubanduses tegutsenud Kesko plaanidega siinsel turul. Kesko strateegiliseks eesmärgiks on hõivata 25 protsenti Balti jaekaubanduse turust.

Säästumarketil on praegu üle Eesti avatud 16 kauplust, neist 9 Tallinnas. Lähiajal lisandub neile veel kolm uut kauplust ? Jõhvis, Kuressaares ja Tallinnas. Aasta lõpuks plaanib uus omanik jaeketi hoogsalt laiendada ning kaupluste praegust arvu kahekordistada ning poeketi käibe miljardi kroonini kasvatada.

Säästumarket on muutmas ka senist Tallinna-kesksust ning otsib uute poodide rajamiseks maad ka Narvas, Viljandis, Valgas, Paides, Pärnus, Jõgeval ja Võrus.

?Oleme kokku leppinud, et omanikevahetus ei too kliendile kaasa mingeid märgatavaid muutusi,? ütles Säästumarketi juhina tööd jätkav Maldar Mäesalu. Tema sõnul jäävad alles nii Säästumarketi kontseptsioon, logo kui ka värvid. Samuti jätkavad Säästumarketi nõukogus Kesko esindajate kõrval senisest omanikeringist Indrek Prants ja Sven Mansberg.

Valla sõnul jätkab Kesko Säästumarketi keti kõrval SuperNetto kaupluste arendamisega. ?Kui arvestada Säästumarketi turuosaks 8?10 protsenti ning lisada sellele Kesko praegune jaekaubanduse osakaal, siis aastavahetuseks võiks Kesko turuosaks kujuneda 15?20 protsenti,? lisas ta.

Valla hinnangul on madalat hinnataset pakkuvatel discounter-kauplustel Baltimaade elanike madalat ostujõudu arvestades potentsiaali ka Eesti lõunanaabrite juures.

?Kui Säästumarketi ja discounter?ite kontseptsioon töötab hästi Eesti turul, siis miks see ei peaks nii olema Lätis ja Leedus,? lausus Valla ning lisas, et ka rikastes Euroopa riikides ulatub discounter?-poodide osakaal jaekaubanduses üle 20 protsendi.

Tehingu hinda Kesko ja Säästumarketi endised omanikud ei kommenteerinud, samuti seda, kui palju on ketti juba investeeritud ning millised on investeeringuplaanid.

Kesko Food Ldt juhid ütlesid uudisteagentuurile Reuters, et Säästumarketi kett maksis umbes sama palju, kui kulub paari suure kaupluse rajamiseks Soomes.

Äripäevas ilmud varasema artikli kohaselt on Säästumarketitesse investeeritud eelmisel ja üle-eelmisel aastal kokku 95 miljonit krooni ning tänavuseks investeeringuteplaaniks oli omanikel 130 miljonit krooni. Kolmandik investeeringutest tuli omavahenditest, ülejäänu oli laen Sampo Pangalt.

ETK juhatuse liige Mihkel Sims on prognoosinud Säästumarketi operaatortegevuse ja kinnisvara müügihinnaks 300?350 miljonit krooni ? seda eeldusel, et ettevõtte aastakäive on 600 miljonit krooni ja kasum 9 miljonit krooni. Primo hüpermarketi operaatorfirma ASi Hypermarket tegevdirektor Peter Ranne hinnangul ulatub Säästumarketi hind 120?150 miljoni kroonini.

Kesko Eesti mullune käive oli 400 miljonit krooni. Keskol on Eestis kolm SuperNetto kauplust, sel aastal on üks lisandumas veel Pärnusse. Tuleval aastal plaanib Kesko avada suure toidu- ja esmatarbekaupade kaupluse Tallinna sadama vahetus läheduses.

Kesko omanduses on ka Eesti suurim ehitusmaterjalide müügikett Ehitusmaailm, millel on viis kauplust Eestis ja üks Lätis. Keskol on Baltimaades praegu 750 töötajat.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:28
Otsi:

Ava täpsem otsing