Pool Onistarist kuulub kütusefirma omanikele

Sirje Niitra 11. mai 2001, 00:00

Infast Oil, Saurix Petroleum ja OW Bunker Estonia asuvad Tõnismäel varem Inseneride Majana tuntud 140 aasta vanuses renoveeritud hoones ühe katuse all. Kokku teevad need kolm firmat, mille omanikud osaliselt kattuvad, ligi kaks miljardit krooni käivet aastas. Teada on ka, et kahe Infast Oili ja Saurix Petroleumi omaniku, Aleksander Nakonetsnõi ja Aleksei Tsuletsi käes pool viimasel ajal Eesti alkoholiturul jõudsa tõusu teinud alkoholikontserni Onistar aktsiapakist ja et Infast aitas Onistaril 1999. aasta oktoobris omandada Moe Piiritustehast.

Infast Oil toob Eestisse selliseid tuntud kaubamärke kandvaid õlisid nagu British Petroleum, Teboil, Mobil, Shell ja Elf, kusjuures firma on Teboili ainuesindaja Baltimaades. Infastil on sajaprotsendilised tütarettevõtted Venemaal, Lätis ja Leedus ning suur osakaal Leedu turul. Maardus tegutsev 50 protsendi suuruse Infasti osalusega naftabaas NCC & PO kuulub Eesti kolme suurema hulka.

Eestis teist nii laia valikuga määrdeõlide hulgimüüjat ei ole. Kuna aga üksikute toodetega tegelevaid väiksemaid firmasid on siin palju, siis turuosa üle poole ei ulatu. Klientide hulgas on Eesti Merelaevandus, Eesti Raudtee ning enamik teisi suuri ja väikesi veondusettevõtteid. Alates asutamisaastast 1991 on käive kogu aeg kasvanud. Edaspidi on kavas oma positsiooni nii Eestis kui lähiturgudel veelgi kindlustada.

Saurix Petroleumi ja OW Bunker Estonia juhatuse esimehest Aleksei Morozovist õhkub palju rohkem jõukust ja enesega rahulolu kui tagasihoidliku olemisega Infast Oili bioloogi haridusega juhist Aleksander Pototskist. Morozovil on sõrmes haruldane sõrmus ja randmel kallis kell, soeng viimase moe järgi silutud. Aga kuuldused võimsatest mustadest maasturitest kummutavad mõlemad väitega, et ühel on 1996. aasta Lexus 400 ja teisel 1995. aasta Audi 8. Palk on meestel juhatuse esimehe kohal 20 000 krooni kätte pluss dividendid, mida aga eriti palju ei maksta, sest suurem osa kasumist läheb investeeringuteks. ?Eluks jätkub,? ütleb Pototski.

Mitmesuguste kütuste hulgimüügiga tegeleva Saurix Petroleumi käive kasvas eelmisel aastal ligi kaks korda, ulatudes miljardi kroonini ja seda taset tahetakse säilitada tänavugi. Morozovi sõnul ei saa edu täielikult siiski firma arvele panna, sest oma osa selles on ka kütuste hinnatõusul. Kerge kütteõli, masuudi ja diislikütusega varustatakse nii suuri katlamaju kui eramuid, aga ka kalalaevu ja kogu Eesti põllumajandust. Suuremad kliendid on Saaremaa Laevakompanii, Tallinna Soojus ja Eesti Energia.

Selle aasta kasvulootused on rajatud üha suurenevale teederemondile, mis nõuab kaks korda rohkem bituumenit. Taanlastega kahasse loodud OW Bunker ostis hiljuti kaks suurt laeva, mille abil loodavad omanikud kasvatada selle aasta käibe samuti miljardi kroonini.

1999. aasta oktoobris ostis Infast Oil Onistari suuromaniku Igor Savenkovi soovitusel Moe Piiritustehase omandanud OÜ Tulivesi aktsiad. Tänaseks on need Onistari tütarfirmale Unostar edasi müüdud. Algusest peale, ka siis, kui ametlikult oli omanikuks kütusefirma, toimetas seal Onistar, kes sai seeläbi enda käte siinse piiritusetootmise monopoli.

?Te võite ju seda nüüd ka Onistari krediteerimiseks nimetada,? ütleb Pototski, kes pärast piiritusetehase ostu rääkis plaanist hakata seal autokeemiat tootma.

Pototski ütleb, et tema äriplaan Moes ebaõnnestus ja tunnistab, et varuvariandina oli ettevõtte Onistarile edasimüük tagataskus kogu aeg olemas. ?Alkoholitööstus nõuab suuri investeeringuid ja see ei ole meie ala,? tõdeb ta ja lisab: ?Ega me sellelt müügilt midagi teeninud, aga me ka ei kaotanud midagi, lihtsalt vabanesime ballastist.?

Savenkovi huvid: viin ja sadam

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing