Ratsutamine on hinnas

Margus Sanglepp 11. mai 2001, 00:00

Lihtsa vaevaga on praegu Eestist võimalik leida üle saja talli, turismitalu või hotelli, kus pakutakse hobustega tutvumise ning ratsutamise võimalust nii lastele kui ka täiskasvanuile. Kui hobuse ülalpidamine on kallis ja selleks ei jätku ka aega, kuid armastus loomade vastu suur, on külaskäik ratsatallu igati kohane tegevus.

Tänu avaratele valikuvõimalustele saab puhkuse veetmist hobuste seltsis planeerida mitmeti. On võimalik peatuda nädalavahetusel turismitalus, kus lapsed saavad kogenud juhendaja käe all esimesed nõuanded ja ratsutamiskogemuse. Tihti on esimeste sammude tegemisel abiks väikesed ja vahvad ponihobused. Samuti on lastel võimalus hobuste ja paljude teiste koduloomade eest hoolt kanda, neid toita ning kasida.

Kui ratsasõit on tuttav, võib ratsutada terve päeva looduskaunites paikades, kuhu jalgsi või autoga on tülikas ligi pääseda. Saab ka planeerida mitmepäevaseid ratsamatku, mis nõuavad osalejailt hobustega ümberkäimisel juba edasijõudnu taset.

Ratsutamisvõimaluste pakkujaid on väga palju ja seetõttu tuleb valiku tegemisel silmas pidada kolme põhimõtet. Esiteks kuulake maad, kas teie sõpradel-sugulastel on mõne talliga positiivseid kogemusi. Kui ei ole, helistage teenusepakkujale ja uurige tema tausta, küsige kompetentsuse kohta. Parim valik on inimesed, kes on ise maast madalast ratsutamisega tegelenud.

Teiseks, pärige hobuste kohta. Palju on tallis hobuseid, millised on nende iseloomud. Kas nendega sobib lastel tegeleda? Kas kohapeal pööratakse loomadele piisavalt tähelepanu?

Paraku on juhtumeid, kus algaja ratsutaja jäetakse äkilise hobuse meelevalda, mistõttu ratsutamistuhin kaob kogu eluks. Teiselt poolt olge ise aus ja tunnistage, millist ratsutamiskogemust omate. Nii on juhendajail kergem teile sobilikku looma välja valida. ?Mitmed inimesed tulevad ratsutama ja salgavad maha, et nad ei tea sellest tegelikult midagi. Vale tuleb aga kergesti välja ja siis on jutt lühike, sest vähesed kogemused võivad kaasa tuua palju ebameeldivusi. Näiteks matkadel tuleb hobustega ületada suuri teid ja kui seal hobuse üle kontroll kaotatakse, on kuri karjas,? räägib Kuusekännu ratsatalu perenaine Anneli Lember.

Kolmandaks küsige muidugi, mida te tegelikult ratsutamise eest makstava raha eest saate ja millised on teie kohustused ning vastutus. Peate arvestama sellega, et hobuse selga ronides võtate teadliku riski ja näiteks jalga nikastades vastutate juhtunu eest ise. Seepärast on teadlikul inimesel elu- ja õnnetusjuhtumi kindlustus tagataskus ja mitte ainult ratsutamise tarbeks.

Talli minnes ei pea ratsutajal erilist varustust kaasas olema. Lember soovitab nendele, kel ratsutamisest vähe aimu, kodust välja tulla sportlikus rõivastuses. ?Riided ei tohiks olla väga uued, kuna meie juures tuleb hobuseid ka harjata. Püksid peaksid kindlasti olema siseõmblusteta, jalanõud sportlikud. Sandaalide või kingadega hobuse selga ronida ei sobi. Õrnale käenahale võiks kaitseks olla puuvillased kindad.?

Endastmõistetavalt tuleb riietumisel arvestada ka ilmaga.

Puhata ei saa kiirustades, seepärast tuleb hobustega tutvumiseks ja ratsutamiseks varuda aega. Kuigi ratsutamisvõimaluse eest küsitakse tasu tunni alusel, ei pane keegi stopperit käima, sest loomadega ei saa käituda ülepeakaela. ?Eesmärk on ikkagi pakkuda teenust, mis ei kahjustaks hobuseid ja meeldiks kliendile sedavõrd, et ta leiaks ikka ja jälle võimaluse sõitma tulla,? kinnitab Anneli Lember.

Kui olete otsustanud veeta puhkuse hobustega, arvestage ajakuluks julgesti vähemalt pool päeva, isegi siis, kui ratsutamine ise võtab vaid täpselt tunni. Ja ärge unustage pererahvalt enne teeleasumist küsida, mida teie tulevased lemmikhobused maiustada armastavad.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:09
Otsi:

Ava täpsem otsing