Esmaspäev 5. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Rootsi tööstus avastab Eestit

Viktoria Korpan 11. mai 2001, 00:00

?Kui me 2,5 aastat tagasi siin alustasime, töötas meil 12 inimest, aasta hiljem juba 25 ja praegu on 60,? räägib Berifors Eesti tegevjuht Sten Mogard, kes on kohalikku tehast juhtinud algusest peale. ?Jaanuaris alustab tööd uus liin, kus hakkame tootma seadmeid Volvo jaoks. Võtame inimesi juurde, ruumi on ka rohkem vaja.?

Eelmisel aastal oli Berifors Eesti käive 70 miljonit krooni, 40 protsenti toodangust läheb Volvosse. ?Muide, umbes kolmandik tootmisseadmetest on Eestis firmade Bai Taim, Brandner PCB ja Märtens&Trampärki tehtud,? ütleb Mogard. ?Me kasutame Eesti tehnikat mitte sellepärast, et see on Eestis tehtud, vaid see on parim.?

Teeme toomistsehhile ringi peale, kiidan, et kuumale päevale vaatamata on ruumis mõnus värske õhk. ?Sellesse oleme investeerinud, inimesed peavad ju siin ruumis terve päeva veetma. Meil on isegi paremad tingimused kui meie Rootsi ja ?oti sõsarfirmades,? selgitab Mogard.

Lisaks sellele saavad inimesed Eesti keskmisest palgast tunduvalt kõrgemat kuupalka. Kui palju suuremat, ei taha Mogard täpsustada. Aastavahetusel oli Eesti keskmine brutopalk üle 5700 krooni, Elcoteqis saavad tavalised töötajad umbes 3000 krooni kuus.

Mogard räägib, et tal pole eesti keele õppimiseks aega olnud. ?Räägin oma alluvatega inglise, saksa või rootsi keeles, kommunikatsiooniprobleemi ei ole. Üllatavalt paljud oskavad saksa keelt väga hästi.?

Küsin, kas koju ei taha, Rootsi firmasse tööle. ?Ei, mulle meeldib siin. Minu perekond on Rootsis, mina käin seal nädalavahetusi veetmas. Siit kontorist kuni minu hobusefarmini on ainult kaks tundi minna,? selgitab Mogard.

Ka Tallinnas baseeruv Rootsi kaubandusnõunik Carl-Henrik Andersson nimetab Eesti soodsat geograafilist asukohta üheks põhjuseks, miks Rootsi ettevõtted Eestisse tulevad. ?Rootsi ettevõtjad tunnevad suurt huvi Eesti vastu, on mõned ettevõtted, kes tahavad tulla või on juba tulemas Eesti turule,? räägib Andersson. ?Näiteks üks suur firma, NEFAB, ehitab tehase Lagedisse. Ülejäänud firmasid ei saa veel nimetada.?

Anderssoni sõnul aitab sel aastal Rootsi Kaubanduskoda Tallinnas Eestisse tulla 15 Rootsi firmal, keda meelitab siia eelkõige kõrge kvalifikatsiooniga tööjõud, mille eest ei pea palju maksma, samuti madalad maksud, hea infrastruktuur ja soodne ärikliima. ?Rootsi valitsus toetab ettevõtjaid, kes soovivad Läänemere piirkonnas tegutseda,? räägib Andersson. ?Siia soovivad siia tulla eri tööstusharude esindajad ? elektroonika-, metalli-, puidu-, mööbli-, tekstiiliettevõtted.?

Eestis 1,5 aastat mobiiltelefonide osi tootnud Rootsi tööstuskontserni Nolato Tallinna tehase tegevjuht Peeter Mõrd ütleb, tootmise Rootsist väljaviimise tõttu võib Rootsi tootmistöölistel tööga probleeme tekkida. ?IT-spetsialistidest ja inseneridest on seal aga puudus,? sõnab ta.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing