Teisipäev 17. jaanuar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Mõõdukad on täielikult minetanud mõõdutunde

15. mai 2001, 00:00

Isamaaliit ja Reformierakond peavad saama isiksustevahelistest konfliktidest üle ja andma vasakpoolsuse suurenemisele valitsuses kriitilise hinnangu.

Kasutades ära paremerakondade Isamaaliidu ja Reformierakonna erimeelsusi, on Mõõdukad alustanud Eestis sotsiaaldemokraatlikku revolutsiooni. Nad ei saa kümme aastat Eestile edu toonud liberaalset turumajandust kuidagi oma aktivatesse kirjutada. Sestap tuleb kuidagi muud moodi valijate tähelepanu endale tõmmata.

Härra Maurus ei lubanud oma majas sõnaga ?sotsio-? algavaid raamatuid, kuna pidas ühetähelist erinevust ühest vasakpoolsest riigikorraldusest liiga väikseks. Tänane Mõõdukate erakond tahab end täielikult samastada sotsiaaldemokraatidega. Eesmärk kehtestada astmeline tulumaks ja tõsta võlukepikese vibutusega alampalk ja pensionid 40 protsendini keskmisest palgast, suurendada abirahasid.

Kui riik eraldaks sadu miljoneid kroone, siis saaks Mõõdukate arvates vähendada Eesti tööpuudust, loe: maksta tööpuudus maksumaksja rahaga lihtsalt kinni. Mõnevõrra retooriliselt võiks härra Mauruse moodi küsida, et kaugel siit see sotsialistlik maailmavaadegi on. Sotsialismi ajal oli tööhõive sajaprotsendiline ja töötegemine kõigile kohustuslik. Niisuguse töötegemise efektiivsus oli nii, nagu oli, et mitte öelda ? vilets. Aga tundub, et ei efektiivsuse ega muude majanduslike argumentide puudumine sega milgi määral Mõõdukaid.

Meie Mõõdukate silme ees terendab miraa?ina lääne sotsiaaldemokraatlik heaolu. Viime need ja need protsendid vastavusse lääne ?analoogidega? ja rikkus tuleb justkui iseenesest. Paraku on maailma võimsama majandusega riik, USA, asunud radikaalselt makse vähendama ehk teinud selge pöörde paremale.

Väljastpoolt Eestit vaadates on Mõõdukate ja Keskerakonna vaadete vahel raske vahet teha. Seepärast oleks kõige loogilisem neil kahel erakonnal liituda, et lasta vabanenud rinnal hõisata. Ometigi ei raatsi Mõõdukad loobuda armsaks saanud võimust. Ilmselt kavatsevad nad ikkagi valitsuses edasi istuda, kuid teha nägu, et meie valitsuse otsuseid heaks ei kiida. Ja kallutada Reformierakonna ning Isamaa lahkhelisid ära kasutades riigitüür ohtlikult vasakule. Igatahes veidravõitu kahestumine, või ongi see poliitika?

Või ei julge Mõõdukad avalikult sõbrustada Keskerakonnaga, sest äkki diskrediteerib Edgar Savisaare nimi sotsiaaldemokraatia püha üritust. Selle asemel on julgem võimul olemise plusse ära kasutades järgmisteks valimisteks hääli koguda.

Kui koalitsioonikaaslased Mõõdukate nõudmistele järele annavad, siis tähendab see defitsiidis riigieelarvet ja maksukoormuse tõusu, ehk seni Eesti majandusele edu taganud põhimõtetest loobumist.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing