Aastatulule lisaks on õige avalikustada dividenditulu

16. mai 2001, 00:00

Äripäev on juba aastaid toetanud ideed, et kõigi inimeste deklareeritud aastatulu tuleb muuta avalikuks. Oleme aga seisukohal, et lisaks aastatulu deklareerimisele tuleb muuta avalikuks ka ettevõtlusest teenitud dividenditulu.

Otsuse oma varasemat seisukohta täiendada ajendasid deklareeritud tulu avalikustamisele toodud vastuväited ning esmaspäevases Äripäevas ilmunud artikkel ?Dividendist rikkaks?, milles anti ülevaade naftaärimeeste Aadu Luukase, Endel Sifi ja Anatoli Kanajevi möödunud aasta dividenditulust. Siff tegi nimetatud artiklis ettepaneku, et riik võiks kõik dividenditulu saajad avalikustada.

See on hea ettepanek. Avalikustades ainult deklareeritud aastatulu suuruse, seame me ühed maksumaksjad võrreldes teistega ebavõrdsesse olukorda. Info palgasaajate tulu kohta on avalik, ettevõtjate tegelik tulu jääb aga endiselt teadmata.

Näiteks oli maksuameti andmetel 1999. aastal kõige suuremaks deklareeritud tuluks 15 miljonit krooni. Samal aastal teenisid aga Siff, Luukas ja Kanajev igaüks ainuüksi dividenditulu 54,6 miljonit krooni.

Maksuameti peadirektori asetäitja Kaja Tamme sõnul puudub maksuametil praegu täielikult ülevaade dividendide saajatest. Dividende maksvad ettevõtted esitavad maksuametile küll vastava deklaratsiooni, kuid seal on kirjas üksnes dividendisaajate vahel jagatud üldsumma ning selle pealt tasutud tulumaksu summa. 2000. aasta tuludeklaratsioonis ei olnud ka enam jäetud rida teenitud dividendidele.

Kui Äripäev kirjutas möödunud aastal juhtkirja aastatulu avalikustamise toetuseks, siis helistasid toimetusse mitu selle idee vastu olnud ettevõtjat. Tuludeklaratsioonis deklareeritud summa ei pruugi näidata inimese tegelikke tulusid, oli nende peamine argument.

Väikeettevõtja, kes tegeleb ka oma firma juhtimisega, saab väikest kuupalka ja tema peamine sissetulek tuleb dividendidest. See on igati loomulik, sest nii vähendab ettevõtja oma sotsiaalmaksukoormust. Kui nüüd aga selle ettevõtja deklareeritud tulu avalikustatakse, kuid dividenditulu jääb endiselt saladuseks, siis võivad ettevõtja alluvad hakata oma tööandjat kahtlustama maksupettuses ning sellest maksuametile teatada. Tulemuseks on see, et maksuametnikud kulutavad põhjendamatult palju aega ausate ettevõtjate kontrollimiseks.

Alusetute kahtlustuste ja süüdistuste vältimiseks peabki Äripäev õigeks, et kui otsustatakse hakata avalikustama deklareeritud aastatulu, siis paralleelselt tuleb avalikustada ka dividenditulud. Lisaks peaks hakkama nõudma vara deklareerimist ning avalikustamist.

Dividenditulu avalikustamine aitab hoogustada eraettevõtlust. Kui sul on hea idee, siis ära realiseeri seda palgatöötajana. Tulu teenimist silmas pidades on kasulikum asutada ettevõte.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing