Maailma rikkad pääsesid kergelt

Sirje Rank 16. mai 2001, 00:00

Kokku on maailmas 7,2 miljonit inimest, kellel on vähemalt üks miljon dollarit ehk 17,8 miljonit Eesti krooni investeerimiseks vaba raha ? kinnisvara arvesse ei lähe.

Börsilangusest hoolimata tuli läinud aastal juurde 180 000 dollarimiljonäri, mis märgib eelnenud aastaga võrreldes kolmeprotsendist kasvu. Varad ise kasvasid 6%.

Nii selgub investeerimispanga Merrill Lynch ja konsultatsioonifirma Cap Gemini Ernst & Young esmaspäeval avalikustatud ülevaatest ?World Wealth Report 2001?.

Raporti järgi elab 200 000 tõeliselt rikast ka Kesk- ja Ida-Euroopas. Kokku ulatub nende vara 900 miljardile dollarile, mis teeb keskmise idabloki miljonäri varaks 4,5 miljonit dollarit.

Kõigile maailma rikastele ei olnud läinud aasta siiski ühtmoodi hea. Kõige paremini läks Lähis-Ida miljonäridel, kelle varad kasvasid tänu nafta hinna tõusule 18%, kokku 1300 miljardile dollarile. Kehvemini läks Aasial, kus Hongkongi ja Jaapani mogulid ei tunne ennast enam nii jõukana kui varem. Sellest hoolimata on dollarimiljonäride rikkus võrreldes 1986. aastaga Aasias kuus korda kasvanud.

Lõviosa rikkusest on aga endiselt koondunud Põhja-Ameerikasse ja Euroopasse. Euroopas oli miljonäride juurdekasv mullu kõige kiirem ning viie aastaga on nende rikkus kasvanud enam kui neli korda.

Läinud aasta tehnoloogiasektori aktsiate börsimull tõi juurde ka uue kategooria ? ?ühe-minuti-rikkad?. Börsibuumi haripunktis, märtsi lõpus, oli uusmiljonäre kokku 260 000. Aasta lõpuks pärast börsikrahhi oli kolmandik neist tavakodanike hulgas tagasi.

Üldiselt investeerisid rikkad oma vara siiski targasti, erinevalt paljudest väikeinvestoritest, kes ainult IT sektorile panust tehes suurt kahju kandsid. Paljud miljonärid müüsid oma tehnoloogiaaktsiad juba aasta esimesel poolel ning paigutasid raha ümber traditsioonilistesse tööstusharudesse või vähem ülespuhutud sektoritesse. Kui aktsiakursside langus levis ka sinna, paigutati raha ümber võlakirjadesse ja muudesse fikseeritud intressiga väärtpaberitesse või hoiti pangakontol.

Raporti järgi tagas miljonäride edu just aktiivne investeerimistegevus. Ehk võitjaks jäid need, kes kuulasid Merrill Lynchi ja teiste sarnaste firmade häid nõuandeid. Iga-aastast raportit koostades kaardistab investeerimispank Merrill Lynch ühtlasi oma potentsiaalseid kliente.

Kõigil siiski nii hästi ei läinud ning 80 000 inimest langes läinud aastal ka miljonäride klubist välja. Samuti oli kasvutempo mullu palju aeglasem. Võrdluseks lisandus 1999. aastal miljon uut miljonäri ning rikaste koguvara kasvas kokku 18 protsenti.

Viimase 15 aastaga on maailma dollarimiljonäride varad kasvanud neli korda ning tulevaks aastaks ennustab raport 8% kasvu. Aastaks 2005 peaks rikaste vara küündima 40 000 miljardile dollarile.

ļæ½ripļæ½ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing