Laupäev 10. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Vaidlused Bekkeris jätkuvad

Sirje Niitra 16. mai 2001, 00:00

Balti Baasi võlausaldajate koosolek kutsus tagasi pankrotitoimkonna pärast kulude aruande ärakuulamist. Üht võlausaldajat, N-Terminaali Gruppi esindav vandeadvokaat Maria Mägi ütles, et toimkonnale pandi süüks tõsiasja, et see ei taganud ametist tagandatud pankrotihalduri Ly Müürsoo otstarbekat tegevust. Lihtsamalt öeldes leidis enamik võlausaldajaid, et haldur tegi selles ametis olles tarbetuid ja võlausaldajate huve kahjustavaid kulutusi. Samal põhjusel vahetati 1999. aasta algul välja ka Balti Baasi eelmise pankrotihaldur Aivar Leismann.

Müürsoo koostatud aruandest selgub, et kahe aasta ja ühe kuu jooksul ajavahemikus 14. detsembrist 1998 kuni 24. jaanuarini 2001 tegi ta pankrotiprotsessi teenindamiseks kulutusi kokku ligi 2,5 miljoni krooni eest. Leismanni kulude summa 11 kuu eest oli ligi 4,3 miljonit krooni.

Mägi sõnul ei saa aga neid kaht perioodi omavahel võrrelda, sest selleks ajaks, kui Müürsoo ametisse tuli, oli suurem osa tööd juba ära tehtud. Müürsoo vaidleb sellele vastu, öeldes, et kuna tema arusaamad eelmise halduri omadest erinesid, tuli kohtuhagisid täiendada ja muuta. Teiseks tuli pidevalt lahendada tüliküsimusi OÜ Rasmussoni ja Onako meeste vahel Bekkeri sadamas ja koostada sellega seoses ka uusi hagisid.

Mägi hinnangul on ülepaisutatud näiteks bürookulud, mida Müürsoo tegi 335 474 krooni eest. Sellest suurema osa moodustab ruumide rent. ?Jääb arusaamatuks, mida renditi, kui ettevõtte majandustegevus oli ammu lõppenud ja kohtuasjad advokaatidele üle antud?? küsis ta. Ka pani võlausaldajat advokaadi sõnul imestama sõiduauto Suzuki Baleno liisimine, hooldus, kütus ja tasuline parkimine kokku 268 000 krooni eest. ?Minu teada polnud tal pankrotiasja pärast kusagile eriti sõita tarvis, kui välja arvata mõned käigud Bekkeri sadamasse,? märkis ta. Ka olid Mägi väitel põhjendamatult suured üle miljoni krooni ulatunud õigusabikulud olukorras, kus enamik hagisid oli juba varem kohtusse antud. Ka 20 000 krooni suurust halduri kuupalka pidas Mägi majandustegevuseta ettevõtte juhtimise eest liiga kõrgeks. Hoopis arusaamatu oli aga tema sõnul 750 000 krooni pangast sularahas väljavõtmine. Ta ei välistanud, et asjaolude selgitamisel võib sellest kõigest ka mõni kriminaalasi alguse saada.

Bürookulude kohta tõi Müürsoo võrdluseks Leismanni samad kulutused, mis ulatusid üle kahe korra lühema ajavahemiku eest poole miljoni kroonini. Lisaks tasus Leismann ligi pool miljonit krooni raamatupidamisteenuse eest ASile Loreen, mille aadress langeb tema enda kontori omaga kokku. Töötasu sai Leismann kuus 20 000 krooni kätte, samal ajal kui Müürsoo pidi sellelt summalt maksud maha arvama. Ka palkas Leismann endale abilise, kellele maksis kokku üle 100 000 krooni. Lisaks teenindas tema ajal pankrotimenetlust OÜ Artig 470 586 krooni eest. Kokku ületavad Leismanni kulutused mitu korda tema järeltulija omasid. Peale selle on Müürsoo halduriks oleku ajal võitnud Balti Baasi pankrotipesasse tagasi 6,3 miljonit krooni.

Sularaha väljavõtmise kohta ütles Müürsoo, et see kulus bürookuludeks, koosolekuruumide üüriks, transpordikuludeks ja töötasuks ning kogu summa on t?ekkidega kaetud. ?Keegi ei anna ju arvet pankrotis firmale,? selgitas ta.

Suzuki Baleno liisis Müürsoo sõnul omal ajal Hansaliisingult Leismann Balti Baasi pearaamatupidaja tarvis, jättis aga lõpus liisingumaksed tasumata.

Aare Targa advokaadibüroo palkas ta toimkonna nõusolekul Leismanni vastu tsiviilhagi koostamiseks ja kohtus esindamiseks. ?Mul ei olnud võimalik ühtki teist bürood võtta, sest kõik nad olid Balti Baasiga seotud,? selgitas Müürsoo.

Balti Baasi uus pankrotihaldur Kalev Bachmann, kellele kohus tegi ülesandeks uurida eelmise halduri kulutusi, nagu omal ajal pidi Müürsoo selgitama Leismanni kuritarvistusi, ütles, et pole veel jõudnud dokumentidega tutvuda. Sularaha kasutamise kohta ütles ta, et pankrotiseadus käsib hoida raha arvel ja teha väljamakseid pangaülekandega. Muus osas ei soovinud ta esialgu kommentaare anda.

04.08.2000 Sifi firmat ähvardab pankrot

12.07.2000 Süüdistus Sifi firma vastu

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing