Optsiooniturg tõi Norma aktsiale hiigelkäibe

Kaja Koovit 18. mai 2001, 00:00

Eilse kauplemispäeva jooksul vahetas börsisüsteemi käigus omanikku 1,1 miljonit Norma aktsiat. Eilsest rohkem on aktsiatega kaubeldud vaid kord börsiettevõtte ajaloos ? börsibuumi ajal 16. juulil 1997. Siis vahetas omanikku 1,6 miljonit aktsiat. Kui toona ulatus aktsia rahaline käive 126 miljoni kroonini, siis eile vaid 60,1 miljoni kroonini. Tehingute käigus tõusis aktsia hind ligi 4 protsendi võrra 54 kroonini.

?Nii neljapäevane suur kukkumine kui tänane suur käive on seotud optsioonituruga,? ütles Hansapanga aktsiaturgude osakonna juhataja Lauri Lind eile, kuid ei soostunud lähemalt turul toimuvat kommenteerima.

Aprillis kasvas hüppeliselt Norma aktsiatele kirjutatud optsioonilepingute arv, moodustatud lepingutest poole.

Hansapanga tuletisinstrumentide osakonna juhataja Pärt Kivaste ütles eelmisel nädalal, et Norma aktsiale on kirjutatud mõned suuremahulised lepingud.

Lepingute taga on tõenäoliselt investeerimispanga LHV riskifond LHV Arbitraa?.

Turuosaliste sõnul on LHV teinud maikuus lõppeva ostuoptsiooni (õigus osta aktsiaid kokkulepitud hinnaga) ning septembris lõppeva müügioptsiooni (õiguse müüa aktsiaid kindla kokkulepitud hinnaga). Hansapank ostab LHV ostuoptsiooni katmiseks Norma aktsiaid turult kokku ning on võimalik, et välistamaks LHV müügioptsiooni ostuoptsiooniga paralleelset sulgemist, püüab pank aktsiaid võimalikult palju kokku osta, surudes sellega LHV nurka, sest turul aktsiaid enam saada pole, ning LHV peab Norma aktsiate ostusooviga Hansapanga poole pöörduma. Viimane oleks aga valmis müüma aktsiaid oluliselt turuhinnast kõrgema hinnaga.

Rahumeelse variandina lepiksid LHV ja Hansapank omavahel kuldsel keskteel kokku, nii et kumbki osapool ei kannaks olulist kahju.

?Midagi me oleme optsiooniturul teinud,? möönis Tõnno Vähk LHVst. ?Meie tehingutega ei tohiks Norma suured aktsiakäibed küll seotud olla,? lisas ta.

Hansapangalt eile optsioonilepingute kohta kommentaari saada ei õnnestunud.

Linnu sõnul on turul optsioonituruga seonduvalt ka täna oodata Norma aktsia suurt käivet. Täna on kuu kolmas reede ehk traditsiooniline optsioonilepingute lõppemise päev. Kuna täna kaubeldavad Norma aktsiad ei oma enam õigust seekordsetele dividendidele, peaks aktsia hind langema 5kroonise dividendimakse võrra.

?Ma ei imestaks sugugi, kui Norma aktsia avaneb küll madalamale tasemele, kuid päeva lõpuks jääb nulli,? ütles Lind.

Esmaspäevaks peaks möll Norma aktsia ümber lõppenud olema ja aktsia on Linnu sõnul selleks ajaks oma õige hinna leidnud.

?Kui Hansapank on sunnitud Norma aktsiat kokku ostma, siis aktsia hind enam ei lange, sest pank pole kahjumist huvitatud,? ütles üks anonüümseks jääda soovinud turuosaline.

Võimatu pole ka variant, et Hansapangale kuulub tehingute lõpuks kümnendik Norma aktsiatest ning pank pakub aktsiapakki müügiks ettevõtte suuromanikule Autolivile. Juhul kui Autoliv aktsiad enda nimel ostaks, peaks sellega kaasnema ka ostupakkumine.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing