ESS tahab Tallinnas trahvida

Virkko Lepassalu 21. mai 2001, 00:00

Turvafirma ESS korraldab Tallinnas tasulist parkimist selle aasta algusest. Parkimistrahve määravad seni linna liikluskorralduskeskuse kontrolörid.

ESSi avalike suhete juhi Indrek Lindsalu selgitusel tahaks ESS saada enda kontrolli alla ka parkimistrahvide määramise. See muudaks Lindsalu arvates kogu parkimissüsteemi tõhusamaks.

Juba kolm kuud tagasi tahtis ESS endale vajalikus suunas täiendada linnavalitsusega sõlmitud parkimiskorralduse lepingut. See näeb ette parkimistrahvide määramise turvafirma kontrolli all. ESS esines samas sooviga saada omale 25% nendest parkimistrahvidest, mis maksmistähtaja ületavad ja hiljem kohtutäituri abil sisse nõutakse. Linnale oleks see kahjulik, sest trahviraha laekub praegu täielikult linna eelarvesse. ESSile tähendaks see umbes 7-8 miljonit krooni lisatulu aastas.

?Kuna tegemist on kommertsstruktuuriga, siis mida rohkem nad trahve määravad, seda kasulikum neile,? nentis sellise soovi peale Tallinna linnavalitsuse õigusnõunik Kalle Liiv.

Linnavalitsuse andmetel määrati Tallinnas möödunud aastal parkimistrahve ligi 50 miljoni krooni eest. Nende laekumine on järjest paranenud.

Selline parkimiskorraldus, mida ESS tahab juurutada Tallinnas, jõustus aasta algusest Pärnus. Seal andis linnavolikogu ESSile õiguse määrata parkimistrahve.

Pärnu linnavalitsuse pressiesindaja Romek Kosenkraniuse väitel läheb linnavalitsusega sõlmitud lepingu alusel 15% sissenõutavatest trahvisummadest ESSile.

Kalle Liivi ja teiste juristide arvates seostub ESSi töötajate määratud trahvidega mitmeid juriidilisi küsitavusi. Näiteks ei ole selge, kas erafirma töötajale saab niisama lihtsalt anda ametiisiku volitusi. Praegu on ESSi määratud parkimistrahve üsna lihtne kohtulikult vaidlustada.

Pärnu linnavalitsus kirjutas libedat teed mõistes lepingusse sisse punkti, mis ta võimalike probleemide puhul vastutusest vabastab.

Sama teed, kus ESS kirjutab trahve välja, mindi ka Tartus ja Kuressaares. Tartu linnasekretäri Jüri Mölderi väitel laekub Tartus trahviraha erinevalt Pärnust täielikult linna eelarvesse.

Mölderi väitel arutati ka varianti, mille kohaselt olnuks ESSil ainult rikkumise fikseerimise õigus ning trahvi oleksid välja kirjutanud linnavalitsuse ametnikud. Õiguserikkumist ehk valesti parkimist saaksid Tartu volikogu otsuse järgi arutada turvajuht-kontrolör ja turvatöötaja-kontrolör.

Kalle Liiv ütles, et temale jääb arusaamatuks, mida sellise arutamise all mõeldakse. ?Eesti Vabariigis mõistab õigust kohus ning trahvi saanul jääb üle see kas ära maksta või halduskohtus vaidlustada.?

?Minu seisukoht on pooldav, püüame Tartu, Pärnu ja Kuressaare kogemust ära kasutada,? ütles Tallinna linnapea kohusetäitja Ants Leemets. ?Oleme hädas juristidega, kes väidavad, et trahve saab määrata omavalitsuse ametnik.?

Lisaks parkimistrahvide määramisele soovis ESS vaadata enda väitel linnale kasulikus suunas ümber ka parkimisest saadava tulu jaotamise.

Lepingu kohaselt peab ESS sel aastal linnale maksma veidi üle 14 miljoni krooni. Kavandatava lepingutäienduse järgi ei tohi see summa olla väiksem kui umbes 13,5 miljonit. Eelmisel aastal teenis linn parkimisest umbes 16 miljonit, seega 2 miljonit krooni rohkem kui koostöös ESSiga.

Turvajate firmasisene prognoos ütleb, et 2001. aastal on võimalik parkimisega teenida 21 miljonit krooni, 2002. a aga 30 miljonit. Kui kuulutati välja riigihange parkimiskorraldaja leidmiseks, oli riigihanke tingimus 22,8 miljoni krooni ülekandmine linnale sel aastal.

Eile üritasid välismaalased Tallinnas Narva maanteel musta kilekotti mähitud parkimisautomaati raha toppida, teadmata, et ligi viis kuud parkimist korraldanud ESS lubab automaadid tööle panna loodetavasti juulis. Küsimusele, mis saab pool miljonit krooni maksvatest senistest parkimisautomaatidest, ei osatud linnavalitsuses vastust anda.

___________________________

Tallinna parkimise aastatulu prognoos

2001 21 mln

2002 30 mln

2003 33 mln

2004 36 mln

2005 38,5 mln

Allikas: ESS

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:31
Otsi:

Ava täpsem otsing