Esmaspäev 20. veebruar 2017

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Tööstuse areng takerdub tööjõupuudusesse

Ervin Soon 21. mai 2001, 00:00

Seni riigile kuuluva ASi Eesti Põlevkivi juhatuse esimehe Mati Jostovi arvates on tööstus võrreldes Eesti iseseisvumise algusaastatega juba põhjas ära käinud, kuid arenguks oleks vaja konkreetset programmi.

Mitmete tööstuskonverentsil esinenud ettevõtjate ja õpetlaste sõnul on just tööstuses probleemiks sobiva tööjõu juurde hankimine. Narva automaatikaseadmete valmistaja ASi Balti ES juhataja Vladimir Nazarenko sõnul ei jätku üle 90% toodangust eksportival ettevõttel tootmise laiendamiseks insenere, ettevõte on loonud lausa oma kooli.

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa Kolled?i juhi Ants Soone sõnul räägitakse küll üldiselt tehnilise ja ärilise hariduse ühildamise ning venekeelsete õppurite Eestisse integreerimise vajadusest, kuid möödunud sügisel kolled?is loodud uue eriala tootmistehnika ja tööstusettevõtlus kohti on algavaks õppeaastaks vähendatud 75 võrra.

Ida-Virumaa parima töösturi auhinna saanud ASi Viru Kalatööstus juhatuse esimees Agu Laanemets ütles, et rohkem kui programme on ettevõtetel vaja kiireid lahendusi riigi funktsioonide täitmisel.

Akadeemik Boris Tamme sõnul on Eesti tööstus liiga noor ja nõrk, et nõuda neilt Euroopa Liidus kehtivate normide kiiret täitmist, sealhulgas keskkonnamaksude võrdväärset määra.

Nii Eesti Telefoni esindaja Avo-Rein Terepingi kui ka ASi Bates 141 juhataja Margus Klaari sõnul tuleb tööstusega majanduse arengus arvestada. Niinimetatud uue majanduse ehk infotehnoloogia ülesanne on luua vana majanduse jaoks lisaväärtust.

Konverentsi moderaatori majandusministeeriumi endise, Eesti Gaasi praeguse nõuniku Arvi Hamburgi sõnul on tööstussektor pärast Eesti iseseisvumist vähe väärtustatud. Eestis annab tööstus praegu ainult 17,6% SKTst, kuid kaubanduse, teeninduse ja vahendustegevuse osa küünib 46%ni. ?Tööstuse osakaal peaks kindlasti suurenema,? sõnas ta.

Samas on tööstuses hõivatud enim inimesi. Endise majandusministri, Tallinna Tehnikaülikooli professori Jaak Leimanni sõnul käib Eestis tööstusettevõtetes ametis umbes viiendik töövõimelisest elanikkonnast. ?Odavam on seni olemasolevates ettevõtetes töökohti juurde luua, kui moodustada täiesti uusi töökohti,? ütles Leimann.

�rip�ev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:31
Otsi:

Ava täpsem otsing