Maksku ministeerium ise need kolm päeva

Tauno Tuula 22. mai 2001, 00:00

Kas maksta kinni töötajale haiguslehe kolm esimest päeva või mitte on tulevikus tööandja otsustada (loodetavalt). Selle otsustamise teeb aga raskeks sellega kaasnevad maksud. Sotsiaalministeeriumi kantsleri Hannes Danilovi väitel on see summa liiga tühine. Kui ministeeriumile tundub see summa tühine, võiks ministeerium maksta ise need õnnetud kolm päeva töötajatele välja.

Minu meelest pole aga küsimus selles, kas summa on suur või väike, vaid milleski muus. Kui võiks veel nõustuda 20% maksmisega, mis kindlustab töötajale suurema keskmise palga arvestuse ja sellega kaasneva, siis 13% haigekassale oleks maksta tõeliselt tobe.

Kui tööandjana võtan endale haigekassa kohustuse ja maksan töötajale haiguspäevade eest, siis minu käsi küll ei tõuse enam allkirjastama sellelt võetavat ravikindlustusmaksu, on see summa siis tühine või ei. Seetõttu arvan, et ei maksagi töötajale nende haiguspäevade eest hüvitust.

Teine Danilovi väide töökeskkonna ja töötaja tervise eest hoolitsemisest on sama tobe kui esimene väide tühise maksu kohta. Danilov peaks teadma, et Eesti riigis on töötaja tervise eest hoolitsemine trahvitav, kui mitte üldse keelatud. Isegi vaktsineerimine on erisoodustus, rääkimata sportimisvõimaluste loomisest, sanatooriumituusikutest jne. Nendelt kulutustelt tuleb maksta sotsiaalmaks 33%.

Minu teda on ministeeriumides ja Toompeal jõusaalid. Ajakirjanikud võiksid uurida, kui palju nad selle eest erisoodustust maksavad.

Kolmandaks pöördusin ise Sampo kindlustuse poole sooviga kindlustada töötajad selliselt, et kindlustus maksaks neile selle sissetuleku vahe, mis neil haiguse ajal tekib. Vastuseks sain, et Eesti ei ole veel selliseks kindlustuseks valmis. Teisiti öeldes meie haigekassat ja tervishoiusüsteemi ei saa veel nii palju usaldada, et sellist kindlustusteenust osutada.

Kokkuvõttes peaks valitsus ohjeldama oma sotsiaalministeeriumi, kelle alluvuses on tõeline Haige Kassa, et see varjatult maksukoormust ei suurendaks. Selle asemel võiks tegelda efektiivse majandamise ja juhtimisega. Hea näide on kasvõi kassa juhi kolmekordne (juhile enesele üllatusena tulnud) palgatõus. Milline eraettevõtja sellise rumalusega hakkama saaks?

Tuletaksin rahandusministeeriumile siinjuures meelde oma ettepanekut t?ekkide säilitamise ja kontrolli osas, mis vähendaks oluliselt musta turgu ja lisaks riigikassasse raha. Neille ettepanekutele pole siiani mingit vastust tulnud.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing