Pühapäev 4. detsember 2016

AS ÄRIPÄEV
Pärnu mnt 105, 19094 Tallinn
Telefon: (372) 667 0111
E-post: online@aripaev.ee

Eksport Poolasse ammendab kivitehase tootmismahu

Peep Sooman 25. mai 2001, 00:00

Kolm aastat tagasi tegevust alustanud ASi Wiekor tegevdirektor Ain Kerem ütles, et tänavu on keraamilisi katusekive müüdud juba kaks korda rohkem kui mullu samal ajal. ?Selle aasta elame veel üle, aga järgmisel sügisel jookseme lihtsalt kinni, ei jõua enam toota,? sõnas ta. Peamiselt müüb Wiekor toodangut Poolasse, tootmisest eksporditakse sinna 44 protsenti.

?Poolas on 40 miljonit inimest, meie omanikel on ka seal kolm tehast ja ikka ei suuda nõudlust rahuldada, majandus kasvab seal kiiresti,? rääkis Kerem. Keremi sõnul on kiire Poolasse müügi kasvu taga ettevõtte Belgia päritolu omanik Keramik Building Products, millel on Euroopas head kontaktid.

Katusekive tootva Est-Stein B müügidirektor Kalle Aro tunnistas, et Poola turg on arenev ning et müük on seal edukas. ?Aga meie ei saa sinna müüa, me ei saa oma kontserni Poolas tegutsevale firmale konkurentsi pakkuda, meie müüme Eestisse, Lätti ja Leetu,? sõnas ta.

?Turg on ära jagatud,? lisas Aro.

Samuti ehitusmaterjale tootev AS Makroflex müüb aastas Poolasse kaupa enam kui 20 miljoni krooni eest. Firma tegevdirektor Sirje Aal ütles, et Poola on väga suure siseturunõudlusega riik. ?Arvan, et Eesti ettevõtjad on väga tagasihoidlikud kaupade sinna müümisel, muidugi peab ka maht taga olema,? sõnas ta.

Eesti Ehitusmateralide Tootjate Liidu tegevdirektor Enno Rebane ütles, et Wiekor on liidus protsendiliselt kõige parem eksportija. ?Tegu on eelkõige ni?itootega,? põhjendas ta Wiekori edu.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja kontaktteenuste grupi juhataja Veste Valk ütles, et ehitusmaterjalide nõudlust Poolas on. ?Poola ei ole kaugel ning seal on palju inimesi,? lausus Valk. Tema sõnul on siiski Poolasse eksportimisel probleeme, kuna koha peal toodetakse odavamalt.

?Kvaliteet on muidugi ka seal, nagu ta on, aga seal ajavad asja ära,? selgitas Valk, miks näiteks meie toiduainetööstused pole huvitatud ekspordist Poolasse.

Tänavuseks käibeks prognoosib AS Wiekor 30 miljonit krooni, Keremi sõnul on Aseris asuva tehase maksimumvõimsus 5 miljonit kivi ehk ligi 40 miljonit krooni aastas. Veel 1999. aastal oli ettevõtte käive 7,3 miljonit krooni. Firma ekspordib üle 80 protsendi toodangust.

Lisaks Poolale müüb Wiekor katusekive Põhjamaadesse, Lätti, Leetu, Venemaale, Saksamaale ja Hollandisse.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing