Hansapanga ja konkurentsiameti kohtuasi jätkub juulis

25. mai 2001, 14:42

Kohus jätkab juulikuus konkurentsiameti kaebuse arutamist Hansapanga haldusõigusrikkumise asjus, mis puudutab piimatöötleja Ühinenud Meiereid mullust ülevõtmist.

Konkurentsiamet tegi Hansapangale haldusõigusrikkumise protokolli, sest pank ei teatanud õigeaegselt Ühinenud Meiereide ülevõtmisest.

Seaduse kohaselt tuleb ühinemisest konkurentsiametile teatada, kui ühinevate poolte aastane käive kokku ületab 100 miljonit krooni või pooled eraldi või koos omavad kontrolli vähemalt 40 protsendi üle kaubaturust.

Tänasel kohtuistungil taotles Hansapanga jurist Lauri Isotamm menetluse lõpetamist, kuna antud juhul ühinesid erineval turul tegutsevad ettevõtted ning seega mingit kahju ühisele kaubaturule pole tekitatud. Pigem vastupidi, sest majandusraskustes Ühinenud Meiereid ei läinud seetõttu pankrotti.

Samuti väitis Isotamm, et konkurentsiamet sai ka enne protokolli tegemist kätte pangalt kõik vajalikud dokumendid.

Konkurentsiameti esindajad jäid kohtus seisukohale, et Hansapank on rikkunud piimatöötleja ülevõtmisest õigaeaegse mitteteatamisega seadust. Konkurentsiameti õigusosakonna juhataja Tiina Ojasalu sõnul ei saa kaubaturgu tõlgendada nii kitsas tähenduses ning konkurentsi kahjustamine ei toimu ainult konkurentide vahel, vaid on edasi suunatav ka järgmisele astmetele.

'Amet taotleb teatamist selleks, et saada ülevaadet jõududest ja mõjudest erinnevatel kaubaturgudel,' ütles Ojasalu.

Haldusõigustikkumise edasine arutamine jätkub Tallinna linnakohtus 5. juulil. Ühinemisest mitteteatamise korral on seaduserikkujat võimalik trahvida kuni ühe protsendi suuruse summaga tema eelmise aasta netokäibest, kuid mitte vähem kui 10 000 krooni.

Kui pidada Hansapanga mulluseks käibeks näiteks intressitulu ja teenustasudena kokku saadud nelja miljardit krooni, siis üks protsent sellest oleks 40 miljonit krooni.

Analoogses protsessis Ühinenud Meiereide vastu mõistis Tartu maakohus eelmisel kuul piimatööstuse haldusõigusrikkumises süüdi ning karistas teda ühinemisest mitteteatamise eest 15 000 krooniga. Ühinenud Meiereid on otsuse vaidlustanud ringkonnakohtus.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
10. November 2009, 00:00
Otsi:

Ava täpsem otsing