Reformijärg Gazpromi käes

Sirje Rank 29. mai 2001, 00:00

Praeguse juhtkonna väljavahetamine võidakse otsustada juba homme, kui Gazpromi juhatus arutab firma peadirektori Rem Vjahhirevi töölepingu lõppemist 31. mail. Surve selleks on kasvanud koos juhtkonna ümber kuhjunud süüdistustega varade ümberkantimises.

"Putin tahab Venemaad oma kontrolli alla ning see ei ole võimalik ilma kontrollita Gazpromi üle," ütles üks tööstusharu analüütik Reutersile.

Gazprom annab 7-8% Venemaa sisemajanduse kogutoodangust ning 20% valitsuse maksutuludest. Firma kontrollib neljandikku maailma maagaasi varudest ning annab viiendiku valitsuse ekspordituludest.

Gazpromi ümber toimuv on olulise tähtsusega ka Euroopale, mis plaanib tulevikus kahekordistada oma gaasitarneid Venemaalt. Mullu tarnis Gazprom 26% Euroopas tarbitud gaasist.

Lisaks sümboliseerib reformimata Gazprom Putini majandusreformide poolikust.

38% osalus annab riigile Gazpromi 11-liikmelises juhatuses viis kohta. Liidus välisinvestoreid esindava Ruhrgasi või väikeaktsionäride huve kaitsva Venemaa endise rahandusministri Boriss Fjodoroviga on valitsusel võimalus Vjahhirev tagandada.

Vjahhirevi meeskonnaga on seotud mitmed korruptsioonisüüdistused, millest osa uurivad rahvusvahelised audiitorfirmad. Tulemustest on huvitatud Venemaa suurim välisinvestor Euroopa Rekonstruktsiooni- ja Arengupank (EBRD), mis on lubanud laenu Gazpromi reformimiseks.

Suurim küsimärk on Gazpromi juhtkonna seotus Floridas registreeritud gaasikompaniiga Itera. Kaheksa aastat tagasi oli Itera väike toiduainekaubandusega tegelev firma, nüüd on sellest saanud Venemaa suuruselt teine ja maailma suuruselt seitsmes gaasikompanii. Itera gaasitoodang kasvab, Gazpromi toodang väheneb. Hiljuti kirjutasid Saksa ja Venemaa lehed, kuidas Gazpromi tippjuhtide sugulastega seotud firmad on omandanud odavalt Gazpromi varasid. Skandaali on seotud nii Rem Vjahhirev, Gazpromi asedirektor Vjat?eslav ?eremet kui ka Venemaa ekspeaminister ja Gazpromi rajaja Viktor T?ernomõrdin.

Skandaalid toetavad Boriss Fjodorovi reformikampaaniat, kelle sõnul "kaob" Gazpromist igal aastal 2-3 miljardit dollarit korruptsiooni, onupojapoliitika ja sulaselge varguse tagajärjel.

"Valitsus kaotab usaldusväärsuse, kui ei kasuta praegust hetke," ütles üks analüütik ajalehele Financial Times. "Kui nad reforme ei jätka, pole mõtet korraldada konverentse investeerimisvõimalustest Venemaale."

Carnegie fondi analüütiku Andrei Rjabovi hinnangul võib Putini peamiseks probleemiks saada Vjahhirevile sobiva asemiku leidmine. Siin ei aita juhtkonna väljavahetamine kindralite või KGB ohvitseridega, ütles Rjabov Reutersile. Vaja on gaasitööstuse või äriala kaalukaid spetsialiste.

Vjahhirev on tugev vastane ning senised katsed teda kõrvale tõrjuda pole õnnestunud. Mõnede analüütikute hinnangul võib talle ajapikendust tuua ka kaasaaitamine Kremlit kritiseerinud sõltumatu telekanali NTV ülevõtmisele. Nii ei välista analüütikud, et Vjahhirev jääb ametisse veel pooleks aastaks kuni aastaks. Teised seevastu näevad Vjahhirevi nimetamist nädalapäevad tagasi loodud Venemaa Gaasitööstuse Ühenduse direktoriks kui märki tema peatsest lahkumisest.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:33
Otsi:

Ava täpsem otsing