Naturaalne vaip peab vastu ka kontoris

Madle Mühlbach 30. mai 2001, 00:00

Kui sünteetiliste vaipade suurim pluss on nende odavam hind ja suur mustrivalik, siis naturaalsete vaipade vaieldamatu eelis on looduslike materjalide kasutamine. Looduslikest kiududest vaipkate on tegelikult ka palju vastupidavam, kui enamasti arvatakse.

Sünteetilistest kiududest vaipade hind algab isegi 55 kroonist ruutmeeter ja ulatub kuni 1000 kroonini ruutmeetri eest. Hinda kergitab antistaatiliste kiudude kasutamine, erinevad tagused ja töötlused ? vaipkate võib olla töödeldud raskesti süttivaks või omada Scotchgardi kaitsekihti. Mida kõrgem on hind, seda rohkem on tavaliselt valmistamisel kulunud materjali. Samuti sõltub hind sellest, kas vaip ostetakse kohalikust suuremast vaibakauplusest või vajatakse eritellitavat toodet ? siis võib hind isegi kõrgemale kerkida.

Ühiskondlikesse hoonetesse valitaksegi eelkõige sünteetilistest kiududest vaipkatted ? lisaks soodsamale hinnale on neil üldreeglina suurem värvi- ja mustrivalik, lihtsam on leida kindlatele tehnilistele nõuetele vastavaid põrandakatteid. Kuid üheks teguriks on kindlasti harjumus ning ekslik veendumus, et looduslikest kiududest vaipkate ei ole vastupidav või määrdub kergesti.

Naturaalsetest kiududest vaibad on tegelikult ka vastupidavad, sobides isegi näiteks suure käidavusega kaubanduskeskustesse. Nende suurimaks eeliseks on looduslike materjalide kasutamine, mistõttu sellised vaibad on allergiavabad, ei eralda kasutamise käigus tervisele kahjulikke ühendeid ja loovad seeläbi parema elukeskkonna. Samuti puudub neil uutele sünteetilistele vaipkatetele iseloomulik ?tehniline? lõhn. Looduslikud kiud reguleerivad ruumi klimaatilisi tingimusi, kuna kiududel on omadus vastavalt ruumi niiskussisaldusele pisut paisuda või kokku tõmbuda.

Naturaalsete vaipade valimisel tuleb tähelepanu pöörata sellele, et ka vaipkatte tagus oleks valmistatud naturaalsetest materjalidest. Parimate vaipkatete tagus on mittekootud taimsetest kiududest valmistatud materjal, mis on pealiskihiga ühendatud mehaaniliselt ? see tähendab, et kasutatud pole mürgiseid liimaineid vms. Selline vaipkate on ka elastsem ning tagab suurema käimismugavuse, seetõttu soovitatakse neid vahel ka seljaprobleemidega inimestele.

Kaupluses tuleks mainida, kas vaipkate paigaldatakse põrandasoojendusega põrandale ? vastavalt sellele tuleb valida sobiv materjal. See nõue kehtib loomulikult ka sünteetiliste vaipkatete osas.

Naturaalseid vaipkatteid tuleb regulaarselt tolmuimejaga puhastada.

Vedeliku sattumisel vaibale tuleb see kohe kuivatada, et vältida plekkide teket. Arvestades fakti, et naturaalsed kiud on vedelikku suhteliselt väheimavad materjalid, ei tohiks kiirel reageerimisel tugevaid plekke üldse tekkida. Kui see peaks juhtuma, kasutage spetsiaalselt naturaalsetele vaipadele mõeldud puhastusvahendit või pöörduge abi saamiseks spetsialistide poole.

Suurte pindade puhastamiseks peab kindlasti kasutama puhastusteenust ning vältima märgpuhastust.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing